| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 1 stycznia będzie nowa definicja zakładu

Od 1 stycznia będzie nowa definicja zakładu

Zawarta w zmienionej ustawie o CIT nowa definicja zakładu zagranicznego nie w pełni odzwierciedla postanowienia Konwencji OECD.


Zmiana prawa

Uchwalona nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) przewiduje wprowadzenie zmian m.in. w definicjach.– W ustawie pojawi się pojęcie małego podatnika. Związane jest to z wprowadzeniem do ustawy nowej metody jednorazowej (przyspieszonej) amortyzacji, z której będą mogli skorzystać m.in. właśnie mali podatnicy. Będą oni mieli prawo również skorzystać z nowej metody kwartalnego rozliczania zaliczek na podatek – wyjaśnia Adrian Artowicz, doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej. Zatem małym podatnikiem jest ten, u którego wartość przychodu wraz z VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 800 000 euro. Definicja ta odpowiada definicji małego podatnika dla celów podatku od towarów i usług.Do słowniczka ustawowego zostanie przeniesiona definicja zakładu zagranicznego, która do tej pory znajduje się w art. 20 ust. 13. Definicja ta zostanie jednak nieco zmodyfikowana.– Nowa definicja zakładu zagranicznego bazuje na definicji znajdującej się w modelu Konwencji OECD. Jednak nie w pełni odzwierciedla jej postanowienia, co może rodzić problemy interpretacyjne. Zmiana ta związana jest ze zmianą zasad opodatkowania podmiotów zagranicznych prowadzących w Polsce działalność poprzez zakłady zagraniczne – podkreśla Adrian Artowicz.Przychody bowiem oraz koszty uzyskania przychodów związane z działalnością zagranicznego zakładu będą zwiększały przychody oraz koszty uzyskania przychodów podmiotu zagranicznego podlegającego w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.Krzysztof Tomaszewski

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »