| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Środki unijne dochodami budżetu

Środki unijne dochodami budżetu

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych przewiduje m.in. włączenie środków unijnych do budżetu państwa.


Zmiana prawa

Komisja Finansów Publicznych rozpatrzy dzisiaj rządowy projekt zmiany ustawy o finansach publicznych. Nowelizacja przewiduje kilka zasadniczych zmian. Po pierwsze, plany budżetowe agencji i innych państwowych osób prawnych mają stanowić załącznik do projektu ustawy budżetowej. Ma to dotyczyć m.in.: Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, Agencji Mienia Wojskowego, Polskiej Organizacji Turystycznej, Agencji Rynku Rolnego. Uchwalanie planów budżetowych tych osób prawnych wraz z budżetem państwa ma zwiększyć jawność i przejrzystość procesu ich ustalania.

Projekt zakłada, że wszystkie środki otrzymywane przez Polskę z Unii Europejskiej oraz środki pomocy uzyskane od państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu stają się dochodami budżetu państwa. Wyjątek dotyczy środków, które zostały przekazane na realizację programów i projektów w ramach polityki spójności na lata 2004-2006 oraz środków pomocy przedakcesyjnej. Kolejną zmianą jest likwidacja tzw. instrumentu prefinansowania.

Magdalena Majkowska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK