| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 7 proc. nie dla wszystkich

7 proc. nie dla wszystkich

Ministerstwo Finansów chce, by preferencyjny 7-proc. VAT objął tylko mieszkania do 120 mkw. i domy do 200 mkw. powierzchni.


Ministerstwo Finansów przygotowało projekt definicji budownictwa społecznego. Umożliwi ona utrzymanie 7-proc. stawki VAT na budownictwo mieszkaniowe po 31 grudnia 2007 r. Ma ona objąć mieszkania do 120 mkw. i domy do 200 mkw. Wcześniejsze propozycje Ministerstwa Budownictwa zakładały niższy podatek dla lokali do 350 mkw. (oprócz nieruchomości luksusowych) lub dla mieszkań do określonej wartości. Według Tomasza Olkiewicza, partnera w spółce doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, załącznik H do dyrektywy o VAT pozostawia nam swobodę w określeniu elementów mieszkaniowej polityki socjalnej państwa.

– Nie widzę argumentów za ograniczeniem niższej stawki tylko dla mieszkań poniżej 120 i domów powyżej 200 mkw. Wcześniej MF walczyło o przedłużenie 7-proc. VAT na całe budownictwo mieszkaniowe, a teraz gdy można to zrobić, idzie w zupełnie innym kierunku. Jestem zwolennikiem jak najszerszej definicji, która obejmie większość budowanych mieszkań – mówi Tomasz Olkiewicz.

Zdaniem Piotra Litwina, starszego konsultanta w Accreo Taxand, pewne ograniczenia mają jednak uzasadnienie.

– Polityka społeczna powinna wspierać budownictwo dla przeciętnych obywateli, a nie najzamożniejszych. Dlatego nie krytykowałbym wprowadzenia limitu na poziomie 120 mkw. dla mieszkań i 200 mkw. dla domów. To i tak powyżej polskiej średniej. Tymczasem lokale 350 mkw. to luksusowe apartamenty, na które niewielu może sobie pozwolić – uważa ekspert.

Tymczasem Związek Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa stoi na stanowisku, że budownictwo społeczne powinno objąć także inwestycje realizowane systemem gospodarczym. Inwestorzy indywidualni stracą z końcem 2007 roku prawo do zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych (różnicę między 7-proc. a 22-proc. stawką).

– W Polsce istnieje duża dysproporcja między dochodami ludności a wysokimi kosztami budownictwa mieszkaniowego. Dlatego obniżenie stawki powinno dotyczyć wszystkich form budownictwa i remontów – uważa Ryszard Kowalski, prezes Związku.

Ministerstwo Budownictwa, które otrzymało z MF projekt definicji budownictwa społecznego, jeszcze nie ma zdania na ten temat. W Ministerstwie Finansów dowiedzieliśmy się, że projekt trafi na posiedzenie rządu za dwa tygodnie. W biurze prasowym resortu zastrzeżono, że do tego czasu ministerstwo nie będzie udzielało żadnych informacji na ten temat.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK