| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienia stypendiów

Zwolnienia stypendiów

Znowelizowana ustawa o systemie oświaty, która zmienia przepisy o PIT, a obecnie czeka na podpis prezydenta, wprowadzi od przyszłego roku szerszy zakres w stosowaniu zwolnień dla stypendiów.

Od nowego roku w przypadku podpisania ustawy przez prezydenta zgodnie z nowym brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ze zwolnienia ze stypendiów będą korzystały stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł.

Uchwalona ustawa wprowadza jedną zasadniczą zmianę, która ma podstawowe znaczenie dla osób otrzymujących stypendia. Brzmienie przepisu po zmianie powoduje, że zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych będzie przysługiwało dla świadczeń, które będą przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, a nie, jak jest teraz, tylko przez fundacje i stowarzyszenia.

Zwolnienie to będzie dotyczyło więc stypendiów otrzymanych m.in. od organizacji pozarządowych, tj. osób prawnych lub jednostek nieposiadających osobowości prawnej utworzonych na podstawie przepisów ustaw, niebędących jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, fundacji i stowarzyszeń, stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego.

Bogdan Świąder
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK