| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Armatorzy nie skorzystają z podatku tonażowego

Armatorzy nie skorzystają z podatku tonażowego

Do 20 stycznia 2007 r. armatorzy, którzy chcą skorzystać z rozliczenia podatkiem tonażowym, powinni złożyć do urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenia. Problem w tym, że nie ma rozporządzeń wykonawczych do ustawy.


Ustawa o podatku tonażowym (Dz.U. z 2006 r. nr 183, poz. 1353) wchodzi w życie 1 stycznia 2007 r. Armatorzy, którzy chcieliby rozliczać się tym podatkiem, powinni złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednie oświadczenie. Termin mija 20 stycznia. Zgodnie z art. 13 ustawy minister gospodarki morskiej, w porozumieniu z ministrem finansów, ma określić w roz- porządzeniu wzór rocznego zeznania podatkowego oraz oświadczenia. Resort gospodarki morskiej tłumaczy, że nie może wydać rozporządzenia, ponieważ czeka na zatwierdzenie przez Komisję Europejską zasad rozliczania podatku. Nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Adolf Wysocki ze Związku Armatorów Polskich mówi, że jeżeli rozporządzenie nie ukaże się odpowiednio wcześnie, to w nadchodzącym roku nie będzie można skorzystać z podatku tonażowego. Przyznaje, że jak na razie wśród armatorów nie widać zainteresowania nową formą opodatkowania.

Do ustawy o podatku tonażowym brakuje także rozporządzenia ministra finansów. Powinien on w porozumieniu z ministrem gospodarki morskiej określić sposób prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (związanych z działalnością armatora). Ma przy tym kierować się koniecznością prawidłowego określenia, dla celów podatku dochodowego, wartości początkowej środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz stawki amortyzacyjnej. Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów próżno jednak szukać projektu rozporządzenia.

Zgodnie z ustawą o podatku tonażowym, armatorzy mogą wybrać podatek tonażowy zamiast podatku dochodowego. Rząd planuje, że podatek zachęci polskich armatorów do powrotu pod polską banderę.

Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK