| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższą stawkę zapłacimy po przekroczeniu limitu

Wyższą stawkę zapłacimy po przekroczeniu limitu

Przyjęcie definicji budownictwa społecznego w kształcie zaproponowanym przez resort finansów spowoduje, że duże domy i mieszkania będą opodatkowane dwoma stawkami VAT.


Zmiana prawa

Zgodnie z projektem definicji budownictwa społecznego opracowanym w Ministerstwie Finansów preferencyjna 7 proc. stawka VAT ma objąć mieszkania do 120 mkw. i domy do 200 mkw. To oznacza, że każdy metr kwadratowy ponad wyznaczony w definicji limit będzie opodatkowany podstawową 22 proc. stawką. Przyjęcie definicji pozwoli utrzymać obniżoną stawkę VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r. Wtedy kończy się Polsce wynegocjowana w traktacie akcesyjnym do UE derogacja, zgodnie z którą możemy stosować niższy VAT na mieszkania.

Propozycja resortu finansów czeka na opinię ministra budownictwa. Wcześniej Ministerstwo Budownictwa proponowało, by definicja budownictwa społecznego objęła lokale do 350 mkw., z balkonami nieprzekraczającymi 65 mkw. (z wyłączeniem mieszkań luksusowych). Inny wariant opierałoby się na przyjęciu określonego limitu wartości lokalu wyliczanego na podstawie danych z GUS. Ministerstwo Budownictwa chciałoby także utrzymania zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych po 1 stycznia 2008 r. Jeżeli tak się nie stanie, to inwestorzy indywidualni, budujący metodą gospodarczą, w przeciwieństwie do kupujących mieszkania od deweloperów będą musieli zapłacić pełny VAT.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK