| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rodziców może skontrolować urząd

Rodziców może skontrolować urząd

Podatnicy korzystający z ulgi rodzinnej nie będą musieli dokumentować liczby wychowywanych dzieci. Jednak organ podatkowy może sprawdzić, czy przysługuje im ulga w zadeklarowanej wysokości.


Zmiana prawa

W podatku dochodowym od osób fizycznych od przyszłego roku pojawi się nowa ulga dla rodziców wychowujących w roku podatkowym własne lub przysposobione dzieci. Podatnicy obliczą jej wysokość, mnożąc liczbę wychowywanych dzieci przez kwotę 120 zł. Ustawodawca nie nałożył na rodziców żadnych obowiązków dowodowych w zakresie liczby wychowywanych pociech. Brak obowiązku szczegółowego dokumentowania w zeznaniu podatkowym prawa do ulgi nie jest jednak niczym wyjątkowym. Dotyczy to także innych dopuszczalnych odliczeń w PIT, często o dużo większym wymiarze. Jak podkreśla Jan Jodłowski, radca prawny z firmy doradczej KPMG, składając roczne zeznanie podatnik sam wykazuje, jakie miał dochody, koszty oraz jakich odliczeń dokonuje.

– W przypadku ulgi rodzinnej wprowadzanie wymogów dotyczących szczegółowego dokumentowania liczby posiadanych dzieci przy składaniu zeznania podatkowego byłoby niezasadne – twierdzi Krzysztof Biernacki, prawnik i specjalista ds. podatków z Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia. Nie jest to potrzebne zarówno ze względu na niewielki wymiar tej ulgi, jak i łatwość, z jaką organ podatkowy może sprawdzić, czy podatnik miał prawo do skorzystania z odliczenia – argumentuje ekspert.

Podatnikowi, który oszukał fiskusa grożą określone konsekwencje, przede wszystkim dopłata odpowiedniej kwoty podatku wraz z odsetkami, a także sankcje karne skarbowe. Jan Jodłowski z KPMG przyznaje, że aby nieuczciwy podatnik poniósł konsekwencje z tytułu bezprawnego skorzystania z ulgi rodzinnej, nie trzeba wprowadzać do ustawy żadnego dodatkowego mechanizmu dokumentowania liczby wychowywanych dzieci.

– W zupełności wystarczy, jeżeli w zeznaniu podatkowym zostanie wpisana wysokość kwoty ulgi. Zasadność pomniejszenia podatku o ulgę rodzinną w ciągu pięciu lat od złożenia zeznania może z łatwością sprawdzić organ podatkowy.

Jak wyjaśnia Krzysztof Biernacki, punktem wyjścia postępowania kontrolnego jest zawsze standardowa procedura polegająca na wezwaniu podatnika, w celu złożenia odpowiednich wyjaśnień lub przedstawienia stosownych dokumentów. Zdaniem naszego rozmówcy organ podatkowy może również inaczej sprawdzić faktyczną liczbę wychowywanych przez podatnika dzieci, zarówno własnych, jak i przysposobionych. Wystarczy, że dokona weryfikacji ich liczby w odpowiednich organach administracji publicznej lub sądach powszechnych.

Eksperci podkreślają, że rozszerzanie formularza zeznania PIT w zakresie ulgi rodzinnej o dodatkowe rubryki służące ustaleniu wysokości prawa do ulgi rodzinnej jest zbędne.

Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK