| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jeśli ugoda sądowa, to nie ma podatku

Jeśli ugoda sądowa, to nie ma podatku

Przepis, który uniemożliwiał skorzystanie ze zwolnienia odszkodowania otrzymanego w wyniku ugody sądowej, naruszał konstytucję - uznał Trybunał Konstytucyjny.


Spór dotyczył oart. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z 26 lipca 1991 r. o PIT w brzmieniu obowiązującym od początku 2003 roku. Prawie przez cały rok odszkodowania, które były wynikiem ugody sądowej, nie mogły korzystać ze zwolnienia. Dopiero kolejna zmiana wskazała jasno, że w wyłączeniu nie chodzi o odszkodowania przyznanie w wyniku ugody sądowej.


Taka regulacja powodowała, że poszkodowani, którzy otrzymali odszkodowanie w wyniku wyroku sądu, nie musieli płacić podatku, a ci, których odszkodowanie potwierdzała ugoda sądowa - musieli. W takiej sytuacji znalazł się skarżący, którego odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy wypłacone na podstawie ugody sądowej zostało opodatkowane.


Po przegranej przed Naczelnym Sądem Administracyjnym podatnik skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Jego pełnomocnik podkreślał, że przepis wprowadza podatników w błąd i powoduje nierówność. Jedynym powodem zróżnicowania sytuacji podatkowej poszkodowanych jest w tym przypadku wyłącznie sposób uzyskania odszkodowania.


TK uznał przepis za niezgodny z art. 2 i 32 ust. 1 konstytucji. Trybunał podkreślił, że odszkodowanie to naprawienie szkody, a nie wzbogacenie. Za racjonalne TK uznał wyłącznie ze zwolnienia odszkodowań wypłaconych na podstawie ugód i umów, ale nie ugód sądowych. Zwykłe ugody byłyby dobrym i prostym sposobem uniknięcia opodatkowania. Jednak ugoda sądowa, potwierdzona przez sąd, w pełni daje gwarancję niedopuszczenia do tego rodzaju sytuacji. Zdaniem TK, ustawodawca zastawił pułapkę na osoby poszkodowane. Sporny przepis powodował rażącą niespójność systemową i łamał zasadę równości.


TK zauważył też, że przepis w obowiązującym dziś kształcie budzi poważne wątpliwości. Trudno bowiem ustalić wzajemne relacje między poszczególnymi przepisami dotyczącymi odszkodowań.


Sygn. SK 51/06

Aleksandra Tarka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »