| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do urzędów trafią kolejne e-deklaracje

Do urzędów trafią kolejne e-deklaracje

Od dziś można przesyłać elektronicznie osiem kolejnych deklaracji podatkowych. Zaledwie 7,5 tys. spośród największych firm może korzystać z tej możliwości. Mali i średni przedsiębiorcy prześlą e-deklaracje dopiero od 2008 roku.


Najwięksi podatnicy mogą od dziś przesyłać drogą elektroniczną kolejne deklaracje - sześć rodzajów CIT oraz dwie VAT. Projekt rozporządzenia określającego szczegółowe rozwiązania resort finansów przedstawił już w pierwszej połowie listopada, natomiast wczoraj jego przepisy zaczęły obowiązywać. Podatnicy mogą już przesyłać 14 rodzajów e-deklaracji, w tym VAT-23 i 24.


- Są to specyficzne deklaracje i na razie trudno ocenić, ilu podatników rocznie z nich korzysta - twierdzi Rafał Zajączkowski, konsultant w dziale VAT Deloitte.


Dodaje jednak, że najważniejszą deklarację, czyli VAT-7, resort już wprowadził do systemu e-Poltax.


System rozszerzono o deklaracje CIT. Jak podkreśla Ernest Frankowski z PricewaterhouseCoopers, każde rozwiązanie sprzyjające poprawie informatyzacji podatników należy oceniać pozytywnie.


Wszyscy chcą korzystać


Ciągle jednak możliwość przesyłania zeznań podatkowych dotyczy zaledwie 7,5 tys. przedsiębiorstw.


- System e-deklaracji wzbudził zainteresowanie przedsiębiorców, którzy chcieliby zrezygnować z papierowej wersji dokumentów. Niestety, ograniczona liczba dopuszczonych do elektronicznego obrotu formularzy i sztuczne ograniczenie możliwości przesyłania deklaracji powoduje, że liczba korzystających z systemu jest niewielka - przyznaje Tadeusz Ołdakowski, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej.


Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że obecnie z systemu korzysta 55 podatników. Zdaniem naszego rozmówcy, kolejne rodzaje deklaracji, które mogą przesyłać przedsiębiorcy, poszerzą tę grupę.


- Niestety, zgodnie z uchwalonymi ostatnio ustawami oraz projektami złożonymi do parlamentu, termin objęcia średnich i małych firm projektem e-deklaracje przesunięto ze stycznia 2007 na styczeń 2008 roku - powiedział GP Tadeusz Ołdakowski.


Eksperci podkreślają jednak, że lepiej przesunąć termin udostępnienia systemu małym i średnim firmom i dobrze go przygotować, niż wprowadzić za miesiąc z błędami.


- Na bazie doświadczeń z wprowadzaniem elektronicznego systemu rozliczania składek ZUS, czyli systemu Płatnik, nie należy się martwić, że małe i średnie firmy będą miały dostęp do e-deklaracji dopiero za rok - powiedział GP Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Podobnie uważa Rafał Zajączkowski.


- Skoro nie wszystkie urzędy są przygotowane do obsługi e-deklaracji, lepszym rozwiązaniem jest, aby system funkcjonował obecnie jedynie w tzw. dużych urzędach skarbowych. Dzięki temu zostanie on sprawdzony. Niepokoi jednak, że upowszechnienie e-deklaracji odroczono na tak długi okres - uważa ekspert Deloitte.


Tańsze i szybsze


Korzystanie z systemu e-Poltax pozwala na oszczędności w firmie, choć, jak podkreśla Ernest Frankowski, nie jest to takie oczywiste.


- W przypadku e-faktur firmy rzeczywiście oszczędzają, ponieważ zużywają mniej papieru. Faktury w firmie powstają jednak codziennie, a e-deklaracje wysyła się co miesiąc, kwartał lub rok. Chodzi o efekt skali. Inwestycje w środki informatyczne dotyczące korzystania z systemu mogą przynieść oszczędności, ale dopiero w dłuższej perspektywie - uważa ekspert PricewaterhouseCoopers.


Podatnik korzystający z systemu nie musi się też obawiać o bezpieczeństwo e-deklaracji. Zapewnia je certyfikowany podpis elektroniczny oraz specjalne szyfrowanie.


Podatnicy przesyłają już do urzędów PIT-4, PIT-8A, VAT-7, VAT-7K, VAT-8 oraz VAT-9


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Łukasz Zalewski

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »