| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowy podatek samochodowy

Nowy podatek samochodowy

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowej ustawy wprowadzającej podatek, który ma zastąpić akcyzę płaconą dotychczas od nabywanych samochodów osobowych. W zasadzie podatek będzie płacony w zależności od pojemności silnika, ale jednocześnie będzie uzależniony od spełnienia norm emisji spalin.

Projekt nowego podatku jest zgodny z zaleceniami Komisji Europejskiej, która wezwała państwa członkowskie UE, aby wysokość pobieranego podatku przy rejestracji samochodu uzależniona była od ilości zużywanego paliwa i emisji dwutlenku węgla. W Ministerstwie Finansów, został już przyjęty projekt nowej ustawy, której przepisy miałyby zastąpić obowiązek uiszczania podatku akcyzowego od samochodów. Projekt ustawy, zanim zostanie wniesiony do Sejmu, będzie jeszcze przesłany do uzgodnień międzyresortowych z Ministerstwem Infrastruktury oraz Ministerstwem Środowiska.

Podatek, który zastąpi podatek akcyzowy, będzie dotyczył każdego samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją w kraju. Nie będzie więc obowiązku jego uiszczania np. od samochodów ciężarowych czy motocykli. Nie będzie zależał od wartości samochodu (tak jak to jest obecnie w przypadku podatku akcyzowego), ale od pojemności silnika i emisji spalin. Stawka podatku ma wynosić 1 zł od każdego cm sześc. pojemności silnika, gdy samochód będzie spełniał europejskie warunki emisji spalin EURO. W przypadku gdy auto nie będzie spełniało najnowszych norm, za 1 cm sześc. pojemności silnika stawka będzie zwiększana od 1,5 zł do 4 zł.

Jednocześnie rocznik produkcji zostanie przyporządkowany określonej normie emisji spalin EURO, która będzie podstawą obliczenia stawki za 1 cm sześc. W przypadku samochodów nowych, kupowanych w salonach, nie jest jeszcze pewne, czy podatek od samochodów będzie płacony przy kupnie czy może oddzielnie przez nabywcę.

To drugie rozwiązanie na pewno spowoduje nałożenie nowych obowiązków na kupujących związanych z zapłatą podatku. W stosunku do obowiązującej stawki podatku akcyzowego z tytułu wprowadzenia nowego obciążenia na pewno więcej zapłacą ci, którzy nie spełnią norm emisji spalin EURO, która obecnie oznaczona jest jako EURO 3. Dla przypomnienia, obecnie przy uiszczaniu podatku akcyzowego oraz rejestracji samochodu nie jest wymagane poświadczenie spełnienia norm emisji spalin EURO.

Bogdan Świąder

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK