| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot dopiero po 6 miesiącach

Zwrot dopiero po 6 miesiącach

Urząd skarbowy nie zwróci szybciej VAT podatnikom, których wnioski nie będą budziły wątpliwości. Tak zadecydowały wczoraj komisje sejmowe.


Zmiana prawa

Na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji Finansów Publicznych oraz Infrastruktury posłowie rozpatrzyli sprawozdanie podkomisji, która pracowała nad projektem nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Podstawowym celem projektu jest usprawnienie zwrotu VAT, m.in. poprzez rezygnację z wydawania decyzji w przypadku wniosków niebudzących wątpliwości naczelnika urzędu skarbowego. Podkomisja chciała, aby w tym wypadku skrócić proponowany termin zwrotu podatku z 6 do 3 miesięcy. PO zaproponowała wczoraj, by termin ten wynosił miesiąc. Komisja nie przyjęła jednak żadnej z tych propozycji. Przychylnie odniosła się natomiast do propozycji dotyczącej uproszczenia zasad zwrotu. Oznacza to, że wnioski o zwrot będą składane tylko raz w roku, z tym że ostatni nie później niż do 30 czerwca 2008 r. Tym samym zrezygnowano z trybu składania wniosków po zakończeniu inwestycji.


Posłowie zdecydowali także o wykreśleniu z ustawy przepisu dotyczącego obowiązku szczegółowego dokumentowania zwrotu. Dzięki temu podatnik do wniosku o zwrot podatku będzie musiał dołączyć jedynie kopię pozwolenia na budowę (lub w przypadku remontu niewymagającego pozwolenia na budowę - dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu) oraz faktury dokumentujące poniesione wydatki. Nie trzeba będzie składać zawiadomienia o zakończeniu inwestycji lub dokumentu określającego stopień jej zaawansowania.


Ze względu na obawy o zgodność z prawem unijnym posłowie zrezygnowali z przepisu, w myśl którego zwrot może być związany jedynie z budynkiem znajdującym się na terytorium RP.

Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK