| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 3,5-tonowe ciężarówki bez podatku

3,5-tonowe ciężarówki bez podatku

Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku od 3,5-tonowych środków transportu dopiero od 2008 roku.


Zmiana prawa


Sejm po raz drugi zajął się projektem zmian w ustawie o podatkach lokalnych. Jednym z założeń jest postulowane przez przedsiębiorców wyłączenie z podatku od środków transportowych samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony. Projekt zakłada także likwidację podatku od posiadania psów i zastąpienie go fakultatywną opłatą. Decyzja o wprowadzeniu opłaty oraz o jej wysokości będzie zależała od rad gmin. Zgodnie z doprecyzowującą poprawką PiS, maksymalna stawka opłaty wynosząca 100 zł będzie dotyczyła tylko jednego psa.


Projektowane zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych dotyczą także podatku od nieruchomości. Doprecyzowano m.in., że z wyłączenia od podatku korzystają grunty zajęte pod pasy dróg publicznych.


Wprowadzono też zwolnienia dla gruntów i budynków pozostałych po likwidacji linii kolejowych. W trakcie prac nad nowelizacją posłowie zdecydowali, że przepisy mające bezpośredni wpływ na ubytek w dochodach własnych gmin wejdą w życie z rocznym opóźnieniem w stosunku do pierwotnego projektu, czyli 1 stycznia 2008 r. Dotyczy to zwolnienia z podatku 3,5-tonowych ciężarówek, wprowadzenia opłaty od posiadania psów oraz zwolnień dla infrastruktury kolejowej.


Projekt został ponownie skierowany do komisji sejmowych.

Magdalena Majkowska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »