| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Środki z UE zostaną włączone do budżetu

Środki z UE zostaną włączone do budżetu

Komisja Finansów Publicznych przyjęła wczoraj zmiany w ustawie o finansach publicznych, zgodnie z którymi środki unijne zostaną włączone do budżetu. Zaakceptowała też autopoprawkę dotyczącą audytu wewnętrznego.


Zmiana prawa


Włączenie środków unijnych do budżetu państwa to jedna z najważniejszych zmian w ustawie o finansach publicznych. Pozwoli na szybsze i łatwiejsze przekazywania dotacji ostatecznym odbiorcom środków, a więc np. gminom i przedsiębiorcom.


Posłowie opowiedzieli się za włączeniem środków unijnych do budżetu państwa jako dochodów państwa, a także za wprowadzeniem nowych zasad i procedur przepływu tych środków wewnątrz sektora finansów publicznych, w tym w ministerstwach.


Poważne zmiany mają również nastąpić w audycie wewnętrznym. Komisja finansów przyjęła autopoprawkę rządu z nieznacznymi zmianami. Wiceminister finansów Paweł Banaś zapewniał, że wprowadzenie proponowanych przez resort zmian nie oznacza zwolnień z pracy dotychczasowych audytorów. Posłowie komisji przyjęli przepis, zgodnie z którym dotychczasowi audytorzy wewnętrzni staną się na mocy nowelizowanej ustawy audytorami wewnętrznymi posiadającymi uprawnienia do wykonywania zawodu w dotychczasowym rozumieniu.


Autopoprawka zakłada także zniesienie funkcji głównego inspektora audytu wewnętrznego oraz przypisanie jego zadań ministrowi finansów.


Szybkie przyjęcie ustawy, tak aby zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2007 r., jest ważne z tego względu, że od 2007 roku zaczyna się nowa perspektywa finansowa (na lata 2007-2013). Jeśli posłowie nie zdążą przyjąć ustawy na czas, w jednej perspektywie będziemy mieli co najmniej dwa rodzaje zasad przyznawania środków, co skomplikuje rozliczenia między Polską a Unią.

Łukasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK