| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Poniesione nakłady wpływają na podatek

Poniesione nakłady wpływają na podatek

Ustalając podatek od spadków i darowizn, organ podatkowy powinien ustalić, jakie prawa spółdzielcze do mieszkania przysługiwały małżonkom oraz jakie nakłady ponieśli na ten lokal.


Podatniczka nabyła spadek po zmarłym ojcu. Przedmiotem spadku był udział we własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego. Złożyła zeznanie podatkowe na podatek od spadków i darowizn, które następnie zakwestionował organ podatkowy. Ustalił on wysokość należnego podatku na ponad 5 tys. zł, co stanowiło prawie dziesięć razy więcej, niż wyliczyła podatniczka.


Podatniczka złożyła więc odwołanie do izby skarbowej i zarzuciła organowi I instancji naruszenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Ordynacji podatkowej. Skarżąca w odwołaniu tłumaczyła, że ustalając wartość majątku wspólnego ojca i matki podatnika, należało odjąć wartość mieszkania sprzed zawarcia małżeństwa przez matkę skarżącej. Organ powinien również odjąć wartość zachowku, który otrzymał syn skarżącej od zmarłego dziadka.


Organy podatkowe natomiast uznały, że w sprawie należało ustalić inny udział w majątku niż po połowie na każdego z małżonków. Pełnomocnik organu podczas rozprawy powiedział jednak, że organy nie są właściwe do wyliczenia wartości nakładu z majątku jednego z małżonków. Organy nie uznały również za zasadne pomniejszenie zobowiązania podatkowego o wartość zachowku przekazanego wnukowi zmarłego.


W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pełnomocnik skarżącej podtrzymał zarzuty z odwołania do izby skarbowej. Podczas rozprawy stwierdził, że organy mogą ustalić wartość nakładu z majątku. Jeśli chodzi o zachowek, to pełnomocnik podatniczki wskazał, że istnieją orzeczenia Sądu Najwyższego stwierdzające, że ciężarem spadkowym jest wypłacony zachowek. W podsumowaniu stwierdził, że organy nie wzięły pod uwagę orzeczeń Sądu Najwyższego i podstaw prawnych. Pełnomocnik skarżącej wniósł o uwzględnienie skargi.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzje organów podatkowych oraz uznał, że nie mogą być one wykonane w całości. Zdaniem sądu organy nie wyjaśniły kwestii praw spółdzielczych ani nie ustaliły stanu faktycznego w sprawie. Nie odniosły się również do tego, czy mieszkanie stanowiło własność jednego z małżonków czy obu. Sąd podzielił również stanowisko skarżącej, że do długów spadkowych zalicza się też niezapłacony zachowek.


Wyrok nie jest prawomocny.


Sygn. akt III SA/Wa 2198/06

Łukasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK