| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Składający zawiadomienie nie zapłacą podatku

Składający zawiadomienie nie zapłacą podatku

Resort finansów ujawnił wzór zgłoszenia SD-Z1, dotyczącego nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych. Formularz trzeba będzie złożyć w urzędzie skarbowym, aby uniknąć podatku od spadków i darowizn.


Zmiana prawa


W przyszłym roku najbliższa rodzina nie będzie musiała płacić podatku od spadków i darowizn. Aby ze zwolnienia od podatku skorzystać, konieczne będzie złożenie w urzędzie skarbowym specjalnego zawiadomienia. Jego projekt został już opublikowany przez Ministerstwo Finansów. Do składania tego zgłoszenia będą od 1 stycznia 2007 r. zobowiązani nabywcy rzeczy lub praw majątkowych (małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha) w celu skorzystania ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 i 2 znowelizowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn.


W nowym formularzu będzie trzeba m.in. dokładnie opisać, co otrzymaliśmy od najbliższych w formie darowizny, lub to, co po określonej osobie odziedziczyliśmy. Na złożenie takiego oświadczenia będzie miesiąc. Zawiadomienia nie będzie trzeba składać w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy przekazanie majątku nastąpi na podstawie aktu notarialnego. Po drugie, gdy wartość nabytego majątku nie przekracza 9637 zł. Kwota ta liczona jest dla każdego z darczyńców odrębnie, ale równocześnie dla każdego z nich wszystkie darowizny dokonane w okresie pięciu kolejnych lat są sumowane. Jeśli ktoś otrzyma kilka kolejnych darowizn, musi uważać na moment, w którym ich suma przekroczy wspomniany limit.


Projekt rozporządzenia, w którym zawarte jest zgłoszenie SD-Z1, jest konsekwencją zmian w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), wprowadzonych ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2007 r.

Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK