| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Biegły może uniknąć zapłaty VAT

Biegły może uniknąć zapłaty VAT

Zadaniem biegłego jest przedstawienie opinii na temat zagadnienia wymagającego specjalnej wiedzy. Nie można przyjąć, że biegły doradza sądowi.


Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnieni z tego podatku są podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 10 000 euro. W myśl art. 113 ust. 13 pkt 2 tej ustawy ze zwolnienia nie mogą korzystać osoby świadczące usługi w zakresie doradztwa. W załączniku do wydanego na podstawie delegacji ustawowej rozporządzenia minister finansów zawarł listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy. Pod pozycją 37 wymienione zostało rzeczoznawstwo, z wyłączeniem doradztwa rolniczego.


Organy podatkowe stwierdziły, że rzeczoznawca to specjalista powoływany do wydawania orzeczeń lub opinii w sprawach spornych, wchodzących w zakres jego kwalifikacji zawodowych, biegły, ekspert. Przez pojęcie doradztwo rozumie się zaś udzielanie fachowych zaleceń, porad, zwłaszcza ekonomicznych, doradztwo finansowe, a przez doradcę rozumie się tego, kto udziela porad, doradza. Usługi świadczone przez biegłych sądowych, polegające na wydawaniu specjalistycznych opinii, są usługami rzeczoznawców wymienionymi w poz. 37 załącznika do rozporządzenia. Osoba wykonująca czynności biegłego sądowego z zakresu księgowości na zlecenie sądu nie ma więc prawa do korzystania ze zwolnienia od VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, ponieważ jest podatnikiem niezależnie od wysokości osiągniętego obrotu.


Wnioskodawczyni nie zgodziła się z takim stanowiskiem i zaskarżyła decyzję organów podatkowych do WSA.


Sąd stwierdził, że opinie biegłych w postępowaniu sądowym nie mogą być traktowane jako forma doradztwa. Ustawy procesowe dają wprawdzie możliwość korzystania w ramach postępowania dowodowego z opinii biegłych, co jednak nie oznacza, że biegłym jest zlecane przez sądy doradztwo jakiegokolwiek rodzaju. Skoro w przypadku biegłego sądowego należy wykluczyć możliwość świadczenia przez niego usługi doradczej na zlecenie sądu, to w ogóle nie istnieje potrzeba sięgania do rozporządzenia.


Sygn. akt I SA/Ol 297/06

Mirosława Łapińska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK