| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Biegły może uniknąć zapłaty VAT

Biegły może uniknąć zapłaty VAT

Zadaniem biegłego jest przedstawienie opinii na temat zagadnienia wymagającego specjalnej wiedzy. Nie można przyjąć, że biegły doradza sądowi.


Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnieni z tego podatku są podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 10 000 euro. W myśl art. 113 ust. 13 pkt 2 tej ustawy ze zwolnienia nie mogą korzystać osoby świadczące usługi w zakresie doradztwa. W załączniku do wydanego na podstawie delegacji ustawowej rozporządzenia minister finansów zawarł listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy. Pod pozycją 37 wymienione zostało rzeczoznawstwo, z wyłączeniem doradztwa rolniczego.


Organy podatkowe stwierdziły, że rzeczoznawca to specjalista powoływany do wydawania orzeczeń lub opinii w sprawach spornych, wchodzących w zakres jego kwalifikacji zawodowych, biegły, ekspert. Przez pojęcie doradztwo rozumie się zaś udzielanie fachowych zaleceń, porad, zwłaszcza ekonomicznych, doradztwo finansowe, a przez doradcę rozumie się tego, kto udziela porad, doradza. Usługi świadczone przez biegłych sądowych, polegające na wydawaniu specjalistycznych opinii, są usługami rzeczoznawców wymienionymi w poz. 37 załącznika do rozporządzenia. Osoba wykonująca czynności biegłego sądowego z zakresu księgowości na zlecenie sądu nie ma więc prawa do korzystania ze zwolnienia od VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, ponieważ jest podatnikiem niezależnie od wysokości osiągniętego obrotu.


Wnioskodawczyni nie zgodziła się z takim stanowiskiem i zaskarżyła decyzję organów podatkowych do WSA.


Sąd stwierdził, że opinie biegłych w postępowaniu sądowym nie mogą być traktowane jako forma doradztwa. Ustawy procesowe dają wprawdzie możliwość korzystania w ramach postępowania dowodowego z opinii biegłych, co jednak nie oznacza, że biegłym jest zlecane przez sądy doradztwo jakiegokolwiek rodzaju. Skoro w przypadku biegłego sądowego należy wykluczyć możliwość świadczenia przez niego usługi doradczej na zlecenie sądu, to w ogóle nie istnieje potrzeba sięgania do rozporządzenia.


Sygn. akt I SA/Ol 297/06

Mirosława Łapińska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK