| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Drogi z podatkiem rolnym

Drogi z podatkiem rolnym

Grunty zajęte pod wewnętrzną komunikację gospodarstw rolnych, leśnych oraz nieruchomości co do zasady nie podlegają podatkowi od nieruchomości, lecz rolnemu.


Ministerstwo Finansów wyjaśniło kwestię opodatkowania polnych dróg. Przypomnijmy: w Gazecie Prawnej opisywaliśmy przypadek Andrzeja Wianeckiego z województwa opolskiego, który posiada grunty rolne w trzech gminach. Do 2003 roku gminy nie naliczały mu podatku od dróg polnych, natomiast od 2004 roku zaczęły naliczać, powołując się na pismo Ministerstwa Finansów z 19 kwietnia 2004 r. (LK-2273/LP/03/PP). Podatnik odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które uznało, że gminy nie powinny naliczać podatku od nieruchomości od dróg polnych.


MF stwierdziło, że wyjaśnienie z 19 kwietnia 2004 r. dotyczy interpretacji art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844).


Jak podkreślono, zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2005 r. nr 240, poz. 2027 z późn. zm.), podstawą wymiaru podatków są dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków. Na podstawie par. 68 ust. 3 pkt 7 lit. a) rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. nr 38 poz. 454), drogi oznaczone symbolem dr zaliczane są do terenów komunikacyjnych, wchodzących w skład gruntów zabudowanych i zurbanizowanych. Grunty zajęte pod wewnętrzną komunikację gospodarstw rolnych wlicza się do przyległego do nich użytku gruntowego. Zatem grunty takie, co do zasady, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, lecz podatkiem rolnym.


W konkluzji resort wyjaśnił, że drogi dojazdowe do gruntów rolnych stanowiące drogi polne nie podlegają przepisom ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w sytuacji, gdy oznaczone zostaną w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne.

Łukasz Zalewski

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK