| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Małżonkowie obliczą wspólnie limit zwrotu

Małżonkowie obliczą wspólnie limit zwrotu

Ustalając kwotę przysługującego limitu zwrotu VAT, małżonkowie powinni uwzględnić kwoty otrzymane przez każde z nich przed zawarciem małżeństwa.

Zmiana prawa

Senacka komisja rozpatrzy jutro ustawę o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. W nowelizacji uregulowano m.in. kwestię związaną z określaniem wysokości limitu zwrotu w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim, przy czym z pojęcia małżonków wyłączono osoby, w stosunku do których sąd orzekł separację. Przypomnijmy, że w przypadku małżeństwa, wniosek o zwrot VAT może być złożony wspólnie z małżonkiem lub przez każdego małżonka odrębnie.

W obecnym brzmieniu art. 4 ust. 3 ustawy stanowi jedynie, że w przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim kwota zwrotu dotyczy łącznie obojga małżonków. Nie wiadomo jednak, na jakich zasadach osoba fizyczna powinna ustalać limit zwrotu, w przypadku uprzedniego otrzymania kwoty zwrotu przez nią lub jej małżonka. Zgodnie z nowelizacją, jeżeli osoba fizyczna otrzymała zwrot VAT przed zawarciem małżeństwa, obliczoną kwotę zwrotu - dotyczącą obojga małżonków - należy pomniejszyć o uprzednio otrzymane kwoty. Jeżeli natomiast zwrot VAT osobie fizycznej ma miejsce po ustaniu małżeństwa lub orzeczeniu separacji, kwotę zwrotu należy pomniejszyć o 50 proc. kwoty otrzymanej w trakcie trwania małżeństwa, jeżeli małżonkowie składali wspólny wniosek, lub o kwotę otrzymanego zwrotu, jeżeli wniosek składany był odrębnie. Uściślono też, że kwota zwrotu w przypadku małżonków ma być obliczona na moment poniesienia wydatków uprawniających do zwrotu, a nie na moment złożenia wniosku. Wniosek musi zostać podpisany przez każde z małżonków bez względu na to, czy składają go wspólnie czy każde z nich odrębnie.

Magdalena Majkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK