| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Małżonkowie obliczą wspólnie limit zwrotu

Małżonkowie obliczą wspólnie limit zwrotu

Ustalając kwotę przysługującego limitu zwrotu VAT, małżonkowie powinni uwzględnić kwoty otrzymane przez każde z nich przed zawarciem małżeństwa.

Zmiana prawa

Senacka komisja rozpatrzy jutro ustawę o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. W nowelizacji uregulowano m.in. kwestię związaną z określaniem wysokości limitu zwrotu w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim, przy czym z pojęcia małżonków wyłączono osoby, w stosunku do których sąd orzekł separację. Przypomnijmy, że w przypadku małżeństwa, wniosek o zwrot VAT może być złożony wspólnie z małżonkiem lub przez każdego małżonka odrębnie.

W obecnym brzmieniu art. 4 ust. 3 ustawy stanowi jedynie, że w przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim kwota zwrotu dotyczy łącznie obojga małżonków. Nie wiadomo jednak, na jakich zasadach osoba fizyczna powinna ustalać limit zwrotu, w przypadku uprzedniego otrzymania kwoty zwrotu przez nią lub jej małżonka. Zgodnie z nowelizacją, jeżeli osoba fizyczna otrzymała zwrot VAT przed zawarciem małżeństwa, obliczoną kwotę zwrotu - dotyczącą obojga małżonków - należy pomniejszyć o uprzednio otrzymane kwoty. Jeżeli natomiast zwrot VAT osobie fizycznej ma miejsce po ustaniu małżeństwa lub orzeczeniu separacji, kwotę zwrotu należy pomniejszyć o 50 proc. kwoty otrzymanej w trakcie trwania małżeństwa, jeżeli małżonkowie składali wspólny wniosek, lub o kwotę otrzymanego zwrotu, jeżeli wniosek składany był odrębnie. Uściślono też, że kwota zwrotu w przypadku małżonków ma być obliczona na moment poniesienia wydatków uprawniających do zwrotu, a nie na moment złożenia wniosku. Wniosek musi zostać podpisany przez każde z małżonków bez względu na to, czy składają go wspólnie czy każde z nich odrębnie.

Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK