| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bez dowodów wypłat z kasy nie ma pożyczki dla prezesa spółki

Bez dowodów wypłat z kasy nie ma pożyczki dla prezesa spółki

Jeśli nie powstał związek gospodarczy między spółką a jej prezesem, to nie można mówić o zaniżeniu opodatkowania spółki - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.


Spór w sprawie dotyczył kwot wypłaconych ze spółki oraz ich opodatkowania. Organy podatkowe uznały, że spółka zaniżyła dochody do opodatkowania na skutek wypłaty środków na zakup nieruchomości przez prezesa spółki. Zatem odsetki od pożyczek prezesa stanowiły dochód za 2000 rok wchodzący w skład podstawy opodatkowania. Organy powołały się na art. 11 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).


Nie zgodziła się z tym spółka, która stwierdziła w skardze, że środki pobrane przez prezesa przeznaczane były na cele gospodarcze związane z działalnością spółki. Sprawa trafiła do WSA, który podzielił argumentację organów i uznał, że doszło do zaniżenia podstawy opodatkowania spółki. Sąd uznał, że prezes wypłacał kwoty z kasy spółki na własne cele. Skarżący odwołał się od tego wyroku. Sąd stwierdził naruszenie art. 141 par. 4 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przez sąd I instancji. Naruszenie to było spowodowane brakiem wskazania w materiale dowodowym kwot pobrań z kasy spółki przez jej prezesa. Skoro nie było takich kwot pobrań, sąd przyznał rację podatnikowi. Rację tę podzielił Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał również, że w sprawie nie można zastosować art. 11 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT. Tym wyrokiem związany był wojewódzki sąd administracyjny, który uchylił decyzję organów podatkowych. WSA wskazał, że prezes działał jako osoba trzecia w stosunku do skarżącej spółki. Zatem argumenty organów podatkowych należało uznać za bezpodstawne.


Sygn. III SA/Wa 3300/06

Łukasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK