| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Środki unijne będą włączone do budżetu

Środki unijne będą włączone do budżetu

Senat przyjął bez poprawek zmianę ustawy o finansach publicznych zakładającą włączenie środków unijnych do budżetu. Zaakceptował też ustawę zwalniającą z podatku 3,5-tonowe samochody.


Zmiana prawa


Senatorowie nie wprowadzili żadnych zmian do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o finansach publicznych, stanowiącej pierwszy etap planu naprawy funkcjonowania sektora publicznego. Związany jest on przede wszystkim z absorbcją środków unijnych w latach 2007-2013. Nowelizacja przewiduje m.in., że wszystkie środki otrzymywane z UE będą włączane do budżetu jako dochody. Nowością będzie także uchwalanie razem z budżetem planów finansowych agencji rządowych oraz likwidacja tzw. prefinansowania. Będzie ono dotyczyło jedynie umów zawartych na realizację projektów na lata 2004-2006.


Senat przyjął także nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Do najważniejszych zmian należy wyłączenie z opodatkowania podatkiem od środków transportowych 3,5-tonowych samochodów oraz zniesienie podatku od posiadania psów i zastąpienie go opłatą wprowadzaną przez rady gmin. Nowelizacja poszerza ponadto katalog zwolnień i wyłączeń w podatku od nieruchomości. Zmiany w opodatkowaniu mające wpływ na dochody gmin, w tym zwolnienie w podatku od środków transportowych oraz likwidacja podatku od posiadania psów wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2008 r. Pozostałe zmiany, mające charakter doprecyzowujący, zaczną obowiązywać od początku 2007 roku.


Senat przyjął także bez poprawek zmianę ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatku leśnym, która ujednolica regulacje tych ustaw z przepisami o informatyzacji działalności podmiotów publicznych. Wszystkie nowelizacje trafią teraz do podpisu prezydenta.

Magdalena Majkowska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »