REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej informacji od firm

REKLAMA

Spółki giełdowe niechętnie ujawniają informacje o własnych zasobach intelektualnych. Takie dane o majątku, który nie jest odzwierciedlony w bilansie, może jednak pozytywnie wpłynąć na postrzeganie firmy.

Obecnie przepisy prawa bilansowego nie pozwalają wprowadzać do ksiąg rachunkowych, a także wykazywać w bilansie znaczącej części tzw. zasobów intelektualnych firm (np. własnego znaku towarowego). W wielu przypadkach konsekwencją takiego stanu rzeczy może być duża rozbieżność pomiędzy wartością bilansową i rynkową danej spółki. Jak podkreśla prof. Gertruda Świderska, jeżeli przedsiębiorstwo buduje swoją przewagę konkurencyjną na tzw. zasobach intelektualnych, a ich wartość i obecność w organizacji nie znajdzie odzwierciedlenia w raporcie rocznym, to inwestorzy będą dokonywać analiz w oparciu o bardzo zniekształcone informacje.

– Wynik tych analiz i ocena będą najczęściej niekorzystne dla spółki – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Dlatego ważne jest, aby takie dane ujawniać. Jednak, jak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH pod kierunkiem prof. Świderskiej, spółki giełdowe bardzo często nie umieszczają w raportach takich informacji.

Wpływ na cenę akcji

Badaniem objęto 85 spółek z 201 notowanych na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Z danych wynika, że w sprawozdaniu za 2002 rok – 28 proc. badanych spó-łek nie zamieściło informacji o kapitale intelektualnym natomiast 21 proc. zamieściło informację tylko o jednym z badanych obszarów.

Z kolei w raportach za 2004 rok 14 proc. badanych spółek nie posiadało informacji o zasobach intelektualnych, a 10 proc. zamieściło informację tylko o jednym z badanych obszarów. Natomiast spółka, która zarówno w raporcie rocznym za 2002, jak i za 2004 rok miała najwięcej tego typu informacji, zanotowała w ciągu ostatnich trzech lat wzrost ceny akcji.

Jak przyznaje prof. Gertruda Świderska, na kurs akcji niewątpliwie miało wpływ także szereg innych czynników.

– Jednak przeprowadzone przez profesora Abdolmohammadi z USA badania, udowadniają, że istnieje powiązanie między ilością i jakością ujawnień z zakresu zasobów intelektualnych a wartością rynkową przedsiębiorstw – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

WYNIKI BADAŃ SGH
Informacji o kapitale intelektualnym nie zamieściło lub zamieściło informację tylko o jednym z badanych obszarów w raporcie rocznym 49 proc. badanych spółek za rok 2002, a za rok 2004 – 24 proc.

Wiarygodność danych

Z kolei Tomasz Sokołowski, analityk giełdowy z BZW BK Dom Maklerski, uważa, że ujawnianie informacji o zasobach intelektualnych spółek giełdowych wpływa niewątpliwie na przejrzystość obrazu danej firmy. Może więc być czynnikiem wpływającym na kurs akcji.

– Zdecydowanie jednak nie można stwierdzić, że jest to jedyny i najważniejszy bodziec wpływający na wzrost kursu akcji – dodaje nasz ekspert.

Według Anny Kazirod, biegłego rewidenta z Kancelarii Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek, niechęć do ujawnienia takich informacji może się wiązać zarówno z trudnością ich określenia, jak i wyceną, a co za tym idzie, dodatkowymi kosztami. Zdaniem naszego eksperta, wśród spółek istnieje też przekonanie, że jeżeli taka informacja jest zamieszczona w informacji dodatkowej, jej wartość poznawcza jest stosunkowo niewielka.

– Warto ujawniać w sprawozdaniu dane związane z kapitałem intelektualnym, pod warunkiem że tego typu aktywa można wycenić w wiarygodny sposób – twierdzi nasza rozmówczyni. Przestrzega natomiast przed ujawnianiem takich składników majątku, w sytuacji gdy określenie ich wartości jest subiektywne. Może to bowiem doprowadzić do posługiwania się mało wiarygodnymi danymi, które będą zniekształcać informacji o spółce.

Według Michała Marczaka, dyrektora Departamentu Analiz Domu Inwestycyjnego BRE Bank, znaczne zasoby intelektualne mogą posiadać np. spółki usługowe. Sukces ich działalności opiera się głównie na kapitale ludzkim, czyli dobrych, copy writerach, sprzedawcach, inżynierach. Inaczej wygląda sytuacja w spółkach produkcyjnych, gdzie duży nacisk kładzie się na aktywa trwałe, ponieważ to one generują przychody. Kapitał intelektualny ważny jest też dla firm, których działalność opiera się na sprzedaży detalicznej, gdzie dużą wartość ma silna marka.

– Tak jest np. w przypadku firmy Coca-Cola czy Heineken, gdzie konsument wybiera dany produkt, kierując się przywiązaniem czy modą – wyjaśnia Michał Marczak.

Agnieszka Pokojska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA