| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inwestorzy nadal będą korzystać ze zwolnienia

Inwestorzy nadal będą korzystać ze zwolnienia

Inwestorzy sprzedający akcje NFI po 1 stycznia 2007 r. nadal będą cieszyć się z częściowej ulgi podatkowej. Zwolnienie zachowają także same fundusze.


Zmiana prawa


Mimo likwidacji wielu ulg i zwolnień podatkowych zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.) i ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) niektóre preferen- cje zachowają moc po 1 stycznia 2007 r. Nowelizacje obu ustaw przewidują utrzymanie zwolnienia dla dochodów narodowych funduszy inwestycyjnych oraz częściowego zwolnienia dla akcjonariuszy tych instytucji, w przypadku sprzedaży akcji.


Przychody bez podatku


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody narodowych funduszy inwestycyjnych, utworzonych na podstawie ustawy z 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz.U. z 1994 r. nr 44, poz. 202 z późn. zm). Zwolnienie dotyczy dochodów pochodzących z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji spółek mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zdaniem ekspertów, trudno znaleźć uzasadnienie dla utrzymania tego zwolnienia.


Paweł Fabianowski, prawnik w departamencie prawa podatkowego kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy, mówi, że NFI zostały powołane w 1995 roku w celu zarządzania majątkiem dawnych przedsiębiorstw państwowych w ramach założeń Programu Powszechnej Prywatyzacji. Do końca 2005 roku NFI miały zakończyć działalność, do której zostały powołane, a następnie zadecydować o swym dalszym istnieniu.


- Fakt, iż ustawodawca założył ściśle określony przedział czasowy dla realizacji zadań przez NFI, a także charakter obecnie prowadzonej przez nie działalności gospodarczej wskazuje, że nie różnią się od innych publicznych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. A jeśli tak, to nie widzę powodów, by utrzymywać zwolnienia podatkowe właśnie dla NFI - mówi ekspert.


Ważne!
Zwolnienie w PIT ograniczone jest do łącznej wysokości połowy jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia. W 2005 roku wyniosło ono 2380,29 zł


Dochód z akcji


Z częściowego zwolnienia podatkowego będzie korzystać także dochód ze sprzedaży akcji NFI. Zapewnia je art. 21 ust. 1 pkt 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten przewiduje, że wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu sprzedaży akcji narodowych funduszy inwestycyjnych, utworzonych na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji. Zwolnienie ograniczone jest jednak w skali roku do łącznej wysokości połowy jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK