| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jednolite zwolnienie dla biokomponentów dodawanych do paliw silnikowych

Jednolite zwolnienie dla biokomponentów dodawanych do paliw silnikowych

Od 2007 roku kwota zwolnienia od akcyzy od każdego litra biokomponentu dodanego do paliwa będzie w każdym przypadku taka sama. Dziś zależy od ilości biokomponentów.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Zgodnie z jego przepisami kwota zwolnienia od akcyzy od każdego litra biokomponentu dodanego do określonego paliwa będzie w każdym przypadku taka sama. Dotychczasowe regulacje przewidują, że kwota zwolnienia przysługująca od 1 litra biokomponentu dodanego do paliwa może być różna w zależności od tego, ile litrów biokomponentów zostanie dodanych do paliwa.


Projekt reguluje także kwestię zwolnienia przysługującego podmiotom produkującym i wykorzystującym biokomponenty jako samoistne paliwo. Od przyszłego roku kwota zwolnienia od akcyzy dla biokomponentów stanowiących samoistne paliwo będzie wynosić 1680,00 zł/1000 litrów tych biokomponentów, przy zastosowaniu stawki 1882,00 zł/1000 litrów. Po wprowadzeniu zmian realna wysokość obciążenia akcyzą dla biokomponentów stanowiących samoistne paliwo wyniosłaby 20 gr od litra tego paliwa.


Ponadto w projekcie doprecyzowano, że aby uzyskać omawiane zwolnienie, podatnicy muszą prowadzić dokumentację techniczną i ewidencję. Dotyczy to nie tylko paliw ciekłych z zawartością biokomponentów do 5 proc., ale także biopaliw ciekłych z udziałem biokomponentów przekraczających 5 proc.


Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK