| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od zysku zatrzymanego w spółce jest podatek

Od zysku zatrzymanego w spółce jest podatek

Do opodatkowania zatrzymanego zysku należy przyjąć wartość oprocentowania, jakie podatnik musiałby zapłacić, gdyby zaciągnął kredyt w banku.


Organy podatkowe zarzuciły spółce błędne rozliczenie podatku dochodowego za 2000 rok. Powód, to zaniżanie dochodu z tytułu umów zawieranych w ramach podmiotów powiązanych. Spółka nie wykazała też jako przychodu nieodpłatnego świadczenia w postaci zatrzymanego w spółce zysku.


Po bezskutecznym odwołaniu podatnika sprawa trafiła do sądu I instancji. Sąd uwzględnił skargę, ale tylko częściowo przyznał rację podatnikowi. Uznał, że zatrzymany w spółce zysk do podziału był nieodpłatnym świadczeniem, ale mógł być przychodem tylko w tym roku, w którym została podjęta uchwała w tej sprawie.


Co do skutków podatkowych powiązań między polską i szwedzką spółką przyznał rację organom podatkowym. W ocenie sądu istniały podstawy do oszacowania z uwagi na powiązania obu podmiotów.


Z wyroku nie była zadowolona ani spółka, ani dyrektor izby skarbowej. Naczelny Sąd Administracyjny musiał więc rozpoznać dwie skargi kasacyjne. Zdaniem organu sąd I instancji błędnie przyjął, że nieodpłatnie świadczenie mogło mieć miejsce tylko w roku udostępnienia zysku. Nieodpłatnym świadczeniem nie jest w tym przypadku sam zysk, ale możliwość korzystania z niego.


NSA uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, przyznając rację obu stronom. Sąd potwierdził, że jeśli chodzi o zysk zatrzymany w spółce mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem, ale jego wartość odpowiada wysokości oprocentowania jakie spółka musiałaby zapłacić zaciągając kredyt w lokalnym banku. Przyjęcie, że jest to przychód tylko roku, w którym podjęto uchwałę o zatrzymaniu zysku, było błędem.


Sygn. akt IIFSK 8/06

Aleksandra Tarka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK