| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek trzeba będzie przeliczyć

Podatek trzeba będzie przeliczyć

Podatnicy, rozliczając zagraniczne dochody w Polsce, będą musieli składać formularz PIT/ZG. Trzeba będzie w nim wykazać m.in. przeliczony na złote podatek zagraniczny.


Nowe prawo


Składając zeznania za 2006 rok, część podatników po raz pierwszy będzie musiała wypełnić deklarację PIT/ZG. Nowy formularz to informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym w roku podatkowym za granicą podatku.


Osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi (podlegające opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce na zasadzie nieograniczonego obowiązku podatkowego) będą musiały wraz z odpowiednim zeznaniem rocznym (PIT-36, PIT-36L bądź PIT-38) składać informację o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym (formularz PIT/ZG), jeżeli uzyskiwały w danym roku podatkowym dochody ze źródeł zagranicznych. Chodzi tu o:
- wynagrodzenia ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego, z pracy nakładczej, a także z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego;
- pozarolniczej działalności gospodarczej;
- działalności wykonywanej osobiście (w tym umowy o dzieło i zlecenia);
- praw majątkowych;
- innych tytułów (w tym emerytur, rent oraz stypendiów z zagranicy).


Jak wyjaśnił nam Michał Zdyb, menedżer podatkowy ABC DATA, dochody z wymienionych źródeł należy przedstawić, dla potrzeb formularza PIT/ZG, w przeliczeniu na polskie złote.


- Z braku oddzielnej regulacji w tym zakresie należy przyjąć, że kwoty podlegające ujawnieniu na formularzu PIT/ZG powinny być przeliczane na złote polskie według ogólnych zasad przeliczania uregulowanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - argumentował Michał Zdyb.


Jednocześnie wytłumaczył, że przeliczenia walut obcych na złote polskie dokonuje się według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług podatnik korzystał, i które miały zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, to wówczas przychody przelicza się według kursu średniego dla walut obcych z dnia uzyskania przychodu. Stosuje się kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym była mowa wcześniej, do przeliczenia na złote polskie przychodu uzyskanego zagranicą, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez NBP

Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK