| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kierownik odpowie za inwentaryzację

Kierownik odpowie za inwentaryzację

Za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury odpowiada kierownik jednostki. Nie może on przerzucić odpowiedzialności na inne osoby.


Inwentaryzacja ma na celu zweryfikowanie rzeczywistego stanu majątku, w tym zapasów lub środków trwałych, z zapisami w księgach rachunkowych.


Jedną z metod takiej weryfikacji jest spis z natury. Polega on, w zależności od rodzaju majątku, na jego policzeniu, oszacowaniu, zmierzeniu lub zważeniu. Czynność ta powinna oczywiście zostać udokumentowana specjalnym arkuszem spisowym. W tym celu kierownik jednostki powołuje komisję spisową, w skład której najczęściej wchodzą zespoły spisowe.


Odpowie zarząd


Przy przeprowadzaniu inwentaryzacji może się zdarzyć, że zostaną ujawnione braki. Zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury odpowiada kierownik jednostki, czyli zarząd.


Jak twierdzi Roman Seredyński, biegły rewident, prezes zarządu Europejskiego Centrum Audytu, kierownik jednostki nie ma żadnej możliwości przerzucenia odpowiedzialności w tym zakresie na inne osoby lub organy spółki.


Nasz rozmówca podkreśla, że w praktyce zdarza się, że w czasie inwentaryzacji ujawniane zostają bardzo duże niedobory, co może wskazywać na popełnienie przestępstwa.


Wniosek do prokuratora


- W sytuacji, w której zarząd ma podstawy podejrzewać, że rzeczywiście zostało popełnione przestępstwo, zaleca się, aby niezwłocznie po otrzymaniu takiej informacji złożyć stosowny wniosek w prokuraturze - radzi nasz rozmówca.


Jest to jedyny sposób, aby w przypadku wykrycia znacznych braków wykazanych w czasie inwentaryzacji członkowie zarządu uniknęli odpowiedzialności. Zwłaszcza że za niedobory mogą oni odpowiadać całym swoim majątkiem.

Agnieszka Pokojska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »