| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kierownik odpowie za inwentaryzację

Kierownik odpowie za inwentaryzację

Za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury odpowiada kierownik jednostki. Nie może on przerzucić odpowiedzialności na inne osoby.


Inwentaryzacja ma na celu zweryfikowanie rzeczywistego stanu majątku, w tym zapasów lub środków trwałych, z zapisami w księgach rachunkowych.


Jedną z metod takiej weryfikacji jest spis z natury. Polega on, w zależności od rodzaju majątku, na jego policzeniu, oszacowaniu, zmierzeniu lub zważeniu. Czynność ta powinna oczywiście zostać udokumentowana specjalnym arkuszem spisowym. W tym celu kierownik jednostki powołuje komisję spisową, w skład której najczęściej wchodzą zespoły spisowe.


Odpowie zarząd


Przy przeprowadzaniu inwentaryzacji może się zdarzyć, że zostaną ujawnione braki. Zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.), za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury odpowiada kierownik jednostki, czyli zarząd.


Jak twierdzi Roman Seredyński, biegły rewident, prezes zarządu Europejskiego Centrum Audytu, kierownik jednostki nie ma żadnej możliwości przerzucenia odpowiedzialności w tym zakresie na inne osoby lub organy spółki.


Nasz rozmówca podkreśla, że w praktyce zdarza się, że w czasie inwentaryzacji ujawniane zostają bardzo duże niedobory, co może wskazywać na popełnienie przestępstwa.


Wniosek do prokuratora


- W sytuacji, w której zarząd ma podstawy podejrzewać, że rzeczywiście zostało popełnione przestępstwo, zaleca się, aby niezwłocznie po otrzymaniu takiej informacji złożyć stosowny wniosek w prokuraturze - radzi nasz rozmówca.


Jest to jedyny sposób, aby w przypadku wykrycia znacznych braków wykazanych w czasie inwentaryzacji członkowie zarządu uniknęli odpowiedzialności. Zwłaszcza że za niedobory mogą oni odpowiadać całym swoim majątkiem.

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK