| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie będzie podwójnego opodatkowania

Nie będzie podwójnego opodatkowania

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt przepisów przejściowych, które mają zapobiec podwójnemu opodatkowaniu VAT importu towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.


Zmiana prawa

Projekt rozporządzenia zawiera zmiany do rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Zmiany te są spowodowane przystąpieniem 1 stycznia 2007 r. nowych państw do Wspólnoty Europejskiej.

Od nowego roku mogą pojawić się problemy do jakich czynności podlegających opodatkowaniu kwalifikować przywóz i wywóz towarów w transakcjach z nowymi państwami członkowskimi. Dlatego do rozporządzenia zostaną wprowadzone przepisy przejściowe w odniesieniu do tych czynności podlegających opodatkowaniu, które zostaną dokonane przed 1 stycznia 2007 r., a związane będą z wywozem towarów z terytorium kraju na terytorium nowego państwa członkowskiego, do których to transakcji miałyby zastosowanie przepisy dotyczące eksportu towarów. Uregulowania te będą dotyczyć wywozu towarów objętych procedurą wywozu przed 1 stycznia 2007 r., ale które to towary wyjadą z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty po 31 grudnia 2006 r. W tej sytuacji nie będą mogły być uznane za eksport, gdyż zgodnie z ustawą o VAT eksport dotyczy tylko wywozu towarów do krajów trzecich, tj. poza terytorium UE.

Konieczne jest zatem przyjęcie uregulowań umożliwiających zastosowanie do tych transakcji stawki VAT 0 proc. pod warunkiem posiadania przez podatnika stosownych dokumentów, na podstawie których będzie można stwierdzić, że towar został faktycznie dostarczony do nabywcy. w

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r.

Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK