| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot wydatków dla cudzoziemców

Zwrot wydatków dla cudzoziemców

Osoby fizyczne, które nie mają NIP ani numeru PESEL, będą mogły we wniosku o zwrot VAT wpisać dane dokumentu tożsamości, w tym wystawionego za granicą.


Zmiana prawa


Wnowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym zmieniony został m.in. art. 5 ust. 4 pkt 1 wskazujący dane, jakie powinien zawierać wniosek o zwrot VAT. Zdecydowano, że osoby fizyczne, które nie mają obowiązku posiadania NIP, podawały numer PESEL. Natomiast osoby fizyczne, którym nie nadano żadnego z tych numerów, będą mogły podawać w składanym przez siebie wniosku rodzaj i numer dokumentu tożsamości, w tym również wystawionego w innym państwie niż Polska. Zmiana ta ułatwi ubieganie się o zwrot podatku cudzoziemcom.


Przypomnijmy, że zwrot może uzyskać każda osoba fizyczna, która w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. poniosła udokumentowane fakturami wydatki na zakup materiałów budowlanych, związanych z inwestycją mieszkaniową, na które po 30 kwietnia 2004 r. wzrosła stawka VAT z 7 do 22 proc. Inwestor musi ponadto posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane albo tytuł prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego. W przypadku inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę konieczne jest posiadanie takiego pozwolenia.

Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »