| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej osób odzyska VAT

Więcej osób odzyska VAT

Spóźnialscy też odzyskają podatek. Zakończenie inwestycji nie będzie warunkiem otrzymania pieniędzy. Interpretacja przepisów może sprawiać problemy.


- Nowelizacja miała raczej na celu ograniczenie do końca czerwca 2008 roku ostatecznego terminu do składania wniosków - mówi Bartosz Bogdański.


Mimo że żaden przepis nowelizacji nie ogranicza prawa do złożenia wniosku spóźnialskim, to urzędy skarbowe mogą rozumieć ustawę odmiennie.


- Można podnosić, że zasady ogólne wskazują, iż wątpliwe jest przywrócenie utraconego uprawnienia - do złożenia wniosku - inaczej, niż w sposób wyraźny - ostrzega Andrzej Nikończyk.


Zwraca uwagę, że nawet jeżeli w znowelizowanej ustawie ograniczenia do złożenia wniosku nie będzie, to organy podatkowe będą mogły powoływać się na jej wcześniejsze brzmienie. Przypomina, że z uzasadnienia do zmiany art. 5 ust. 3 wynika, iż jej celem było wprowadzenie ograniczenia czasowego do składania wniosków (do 30 czerwca 2008 r.), nie zaś przywrócenie terminu do złożenia wniosków, tym bardziej że nowelizacja przywróciła uprawnienie do złożenia wniosków osobom, którym wyznaczono inny organ właściwy do składania wniosków niż naczelnik urzędu skarbowego. Te osoby będą mogły złożyć wnioski do 30 czerwca 2008 r. dla wszelkich inwestycji, także zakończonych przed wejściem w życie nowelizacji.


- Na tej podstawie można uznać, że skoro ustawodawca przywraca poprzez przepis przejściowy uprawnienie dla niektórych, to nie jest ono przywracane dla wszystkich niejako automatycznie - mówi ekspert.


Wiadomo na pewno, że nowelizacja nie przywróci terminu inwestorom, którzy już złożyli wniosek po zakończeniu inwestycji, ale z powodu przekroczenia półrocznego terminu otrzymali odmowę zwrotu.


- Należałoby wznowić zakończone już postępowanie, tymczasem brakuje ku temu przesłanek. Zmiana interpretacji lub przepisów nie może być powodem wznowienia postępowania. Z takiego założenia wychodzą zarówno organy podatkowe, jak i NSA - tłumaczy Bartosz Bogdański. Podkreśla, że nie ma natomiast przeszkód, by inwestor, który z jakiegoś powodu w ogóle nie złożył wniosku, mógł wystąpić o zwrot części VAT z faktur wystawionych na przykład przed końcem 2005 r.


Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma zająć się poprawkami Senatu do nowelizacji.


ZE STRONY BIZNESU

Popyt na materiały budowlane jest tak duży, że wiele firm nie nadąża z realizacją zamówień, dlatego w 2007 roku można spodziewać się podwyżek cen, a więc i zysków firm z tej branży. Wśród 2 tys. największych polskich przedsiębiorstw ponad 100 to producenci materiałów budowlanych. Według danych za 2005 rok wśród największych producentów cementu i betonu znalazły się Górażdże Cement (788 mln zł przychodów) i Lafarge Cement Polska (588,4 mln zł). Grupa Kęty (740,8 mln zł) dominuje wśród dostawców stolarki okiennej i drzwiowej. Kronopl i Pfleiderer Grajowo to liderzy produkcji materiałów drewnianych. Firmy odnotowały w 2005 roku odpowiednio 1,75 mld zł i 998 mln zł przychodów. W segmencie chemii budowlanej dominuje Henkel Polska i Grupa Atlas, a na rynku farb i lakierów Polifarb Cieszyn-Wrocław. Największym producentem ceramiki sanitarnej jest Cersanit, który w grudniu otrzymał zgodę na przejęcie kontroli nad największym producentem płytek ceramicznych - spółką Opoczno.
Bed

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK