| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej osób odzyska VAT

Więcej osób odzyska VAT

Spóźnialscy też odzyskają podatek. Zakończenie inwestycji nie będzie warunkiem otrzymania pieniędzy. Interpretacja przepisów może sprawiać problemy.


Zmiana prawa

Nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym wprowadza korzystne zmiany dla tych, którzy zakończyli inwestycje ponad pół roku temu, ale nie wystąpili o zwrot pieniędzy. Uchyla bowiem półroczny termin do złożenia wniosku. Po wejściu jej w życie o pieniądze będzie się można ubiegać raz w roku.


Ma być prościejObecne brzmienie ustawy budzi wątpliwości. Z przepisów wynika, że w przypadku, gdy inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę, do wniosku należy dołączyć kopię zawiadomienia o zakończeniu prac. Nie wiadomo jednak, w jakim terminie ani kogo inwestor musi zawiadomić. Ustawa nie określa precyzyjnie, w jakich okolicznościach inwestor może złożyć wniosek raz w roku, a kiedy po zakończeniu inwestycji. Fiskus wychodzi z założenia, że po sześciu miesiącach od zakończenia prac upływa termin do złożenia wniosku. Raz w roku można wystąpić o zwrot, wtedy gdy inwestycje są kontynuowane.


- Zmiana spowoduje, że osoby, które zakończyły inwestycje, a przespały półroczny termin do złożenia wniosku, będą go mogły złożyć na mocy obowiązujących przepisów - mówi Krzysztof Zawisza, prawnik z zespołu ds. doradztwa podatkowego w A.Gilarski - Kancelaria Prawna Brenner.


Także urzędnicy Ministerstwa Finansów przyznawali, że wbrew pierwotnym intencjom rządu krąg podmiotów starających się o zwrot VAT znacznie się poszerzy. Rekompensaty mogą objąć faktury na materiały budowlane wystawione przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 1 stycznia 2006 r. (ale nie wcześniej niż przed 1 maja 2004 r.). Z ustawy zniknie art. 11, zgodnie z którym w przypadku inwestycji zakończonych do końca 2005 roku półroczny termin do złożenia wniosku upłynął z końcem czerwca 2006 r. Osoby, które nie wystąpiły zwrot w tym czasie, będą mogły to zrobić.


Zdaniem Andrzeja Nikończyka, doradcy podatkowego z kancelarii Ożóg i Wspólnicy, z treści ustawy obowiązującej po nowelizacji nie wynika, by osoby, które zakończyły inwestycję i nie zdążyły wystąpić do urzędu skarbowego w terminie półrocznym, miały jakiekolwiek ograniczenie w złożeniu wniosku.


Według Bartosza Bogdańskiego, doradcy podatkowego ze spółki MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, nowelizacja uczyni ustawę jaśniejszą, choć zmieni niewiele. Uważa on bowiem, że także obecne przepisy pozwalają na złożenie wniosku o zwrot VAT po upływie 6-miesięcznego terminu. Inwestor sam może wybrać, czy składa wniosek w trybie "po zakończeniu inwestycji", czy "raz w roku". Wybierając tę drugą opcję, może wystąpić o zwrot niemal w każdej chwili. Innego zdania są zazwyczaj urzędy skarbowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK