| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Majątek firm do weryfikacji

Majątek firm do weryfikacji

Wiarygodność tworzonych sprawozdań finansowych zależy od przeprowadzonej prawidłowo inwentaryzacji majątku, a także źródeł jego pochodzenia. Na dopełnienie czynności weryfikacyjnych księgowi mają czas do 15 stycznia.


Do 15 stycznia firmy powinny zakończyć inwentaryzację zarówno majątku firmy (aktywów), jak i źródeł jego pochodzenia (pasywów). Termin ten dotyczy wyłącznie spółek, których rok obrotowy zbieżny jest z kalendarzowym. Należy pamiętać, że prawidłowe przeprowadzenie inwentaryzacji jest podstawą do sporządzenia wiarygodnego sprawozdania finansowego. Taka weryfikacja stanu aktywów i pasywów ma na celu kontrolę prawidłowości zapisów w księgach rachunkowych ze stanem faktycznym.


Jeżeli w toku tych czynności zostaną ujawnione nadwyżki lub niedobory w majątku firmy, trzeba je rozliczyć. Sposób ujęcia braków w księgach rachunkowych będzie zależny od przyczyny powstania takiego stanu rzeczy. Istotne więc będzie określenie, czy powstały w sposób zawiniony, np. przez pracownika odpowiedzialnego materialnie, czy też niezawiniony i wynikają np. z naturalnych ubytków lub zdarzeń nadzwyczajnych.


Jeżeli więc odpowiedzialność spoczywa na pracowniku, to on poniesie konsekwencje powstania niedoborów. W przeciwnym wypadku ujemne różnice zostaną odniesione w pozostałe koszty operacyjne. W określonych przypadkach istnieje również możliwość kompensaty niedoborów z nadwyżkami.


Przeprowadzając inwentaryzację, firmy często popełniają błąd, ograniczając się wyłącznie do weryfikacji aktywów. Należy pamiętać, że podlegają jej również pasywa. Jeżeli wiec firma nie dopełni tego obowiązku, biegły rewident, który będzie badał sprawozdanie finansowe, z pewnością zwróci na ten fakt uwagę.


Inwentaryzacji pasywów dokonuje się za pomocą weryfikacji dokumentów. Przykładowo w przypadku kapitałów istotne jest, czy istnieje zgodność co do zaksięgowanej wysokości kapitału zakładowego z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.


Analizy wymagają też np. uchwały podjęte na zgromadzeniu wspólników. Może z nich bowiem wynikać konieczność utworzenia nowego rodzaju kapitałów. W razie jakichkolwiek rozbieżności należy skorygować zapisy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK