| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Użytkowanie garażu podlega VAT

Użytkowanie garażu podlega VAT

Garaże wykorzystywane przez członków spółdzielni mieszkaniowych nie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Ich użytkowanie powinno więc być opodatkowane VAT - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.


Minister finansów nie zgadza się z zaprezentowanym w interpelacji poselskiej poglądem, że garaż znajdujący się przy bloku mieszkalnym służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych członków spółdzielni. Dlatego z tytułu użytkowania przez spółdzielców własnych garaży w zasobach spółdzielni mieszkaniowych powinien być naliczany 22-proc. VAT.


Jak wyjaśnia minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską zgodnie z ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), lokalem jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.).


Zgodnie z art. 2 ust. 2 wspomnianej ustawy o własności lokali, samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mogą przynależeć (art. 2 ust. 4), jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane pomieszczeniami przynależnymi.


Według Mnisterstwa Finansów ustawa o własności lokali wskazuje, że garaże (czy też miejsca postojowe w wielostanowiskowym garażu) nie należą do pomieszczeń pomocniczych, które przeznaczone są na stały pobyt ludzi i służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Z tego wynika, że rozróżnienie między pojęciem lokali mieszkalnych i lokali o innym charakterze stosowane jest nie tylko w ustawie o podatku od towarów i usług.


Jak podkreśla minister finansów, pomieszczenia te nie są traktowane jak lokale mieszkalne i czynności dotyczące tych pomieszczeń są opodatkowane zgodnie z przepisami ustawy o VAT.Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK