| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W zeznaniu można wpisać rzeczywiste wydatki

W zeznaniu można wpisać rzeczywiste wydatki

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe, pracownik może uwzględnić wydatki, które faktycznie poniósł na dojazdy do pracy. Powinien je jednak udokumentować imiennymi biletami okresowymi.


Rozliczający się z uzyskanych dochodów pracownicy mogą uwzględnić określone koszty uzyskania przychodów. Gwarantują im to przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).


W 2006 roku koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, wynoszą za rok podatkowy nie więcej niż 1227 zł (miesięcznie 102,25 zł), jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskiwał przychody od jednego zakładu pracy.


Jeżeli podatnik uzyskiwał przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy, to kwotowe koszty nie mogą przekroczyć 1840,77 zł.


Jeżeli zaś miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika w roku podatkowym było położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskiwał dodatku za rozłąkę, to limit wynosi 1533,84 zł (miesięcznie 127,82 zł).


Z kolei jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskiwał przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy, a miejsce jego stałego lub czasowego zamieszkania było położone poza miejscowością, w której jest zakład pracy i podatnik nie uzyskiwał dodatku za rozłąkę, to limit ustalono na 2300,94 zł.


Jeśli wymienione roczne koszty uzyskania przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej są niższe od wydatków poniesionych przez podatnika na dojazd do zakładu lub zakładów pracy transportem autobusowym, kolejowym, promowym lub komunikacją miejską, w zeznaniu koszty te mogą być przyjęte - zamiast wymienionych - w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.


Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK