| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Aby dostać zasiłek, trzeba złożyć PIT

Aby dostać zasiłek, trzeba złożyć PIT

Rodziny, w których jedno z małżonków nie złożyło zeznania rocznego, mają problemy z uzyskaniem zasiłku rodzinnego na dziecko.


Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski zwrócił się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o wyjaśnienie, czy w sytuacji, gdy jeden z rodziców nie złożył zeznania podatkowego, osoba uprawniona w każdym przypadku powinna być pozbawiona prawa do zasiłku rodzinnego.

Obowiązek złożenia przez podatnika zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) wynika z art. 45 ust. 1b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zdarza się, że jeden z rodziców nie składa zeznania podatkowego, np. wtedy, gdy nie osiąga dochodów. Niezależnie jednak od przyczyn niezłożenia przez jedno z rodziców dziecka deklaracji rocznej, przepisy prawne nie dają żadnej możliwości wydania przez organ podatkowy zaświadczenia o uzyskanych przez podatnika dochodach.


Konsekwencją jest wyłączenie z grona uprawnionych do ubiegania się o świadczenia rodzinne tych dzieci, których rodzic nie złoży zeznania podatkowego. Drugi z rodziców, mimo dołożenia wszelkich starań, nie ze swojej winy nie może uzyskać należnych dziecku świadczeń.


Niezależnie od stanowiska, jakie w tej sprawie zajmie resort pracy, przypominamy - w tym roku zeznanie podatkowe za rok 2006 należy złożyć najpóźniej w poniedziałek, 30 kwietnia. Jeśli chcemy wysłać je pocztą, pamiętajmy, by był to list polecony, przy którym otrzymujemy potwierdzenie jego nadania.


Ważne!

W tym roku zeznanie podatkowe za rok 2006 należy złożyć najpóźniej w poniedziałek, 30 kwietnia. Jeśli chcemy wysłać je pocztą, pamiętajmy, by był to list polecony, przy którym otrzymujemy potwierdzenie jego nadania


Edyta Wereszczyńska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »