| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Aby dostać zasiłek, trzeba złożyć PIT

Aby dostać zasiłek, trzeba złożyć PIT

Rodziny, w których jedno z małżonków nie złożyło zeznania rocznego, mają problemy z uzyskaniem zasiłku rodzinnego na dziecko.


Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski zwrócił się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o wyjaśnienie, czy w sytuacji, gdy jeden z rodziców nie złożył zeznania podatkowego, osoba uprawniona w każdym przypadku powinna być pozbawiona prawa do zasiłku rodzinnego.

Obowiązek złożenia przez podatnika zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) wynika z art. 45 ust. 1b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zdarza się, że jeden z rodziców nie składa zeznania podatkowego, np. wtedy, gdy nie osiąga dochodów. Niezależnie jednak od przyczyn niezłożenia przez jedno z rodziców dziecka deklaracji rocznej, przepisy prawne nie dają żadnej możliwości wydania przez organ podatkowy zaświadczenia o uzyskanych przez podatnika dochodach.


Konsekwencją jest wyłączenie z grona uprawnionych do ubiegania się o świadczenia rodzinne tych dzieci, których rodzic nie złoży zeznania podatkowego. Drugi z rodziców, mimo dołożenia wszelkich starań, nie ze swojej winy nie może uzyskać należnych dziecku świadczeń.


Niezależnie od stanowiska, jakie w tej sprawie zajmie resort pracy, przypominamy - w tym roku zeznanie podatkowe za rok 2006 należy złożyć najpóźniej w poniedziałek, 30 kwietnia. Jeśli chcemy wysłać je pocztą, pamiętajmy, by był to list polecony, przy którym otrzymujemy potwierdzenie jego nadania.


Ważne!

W tym roku zeznanie podatkowe za rok 2006 należy złożyć najpóźniej w poniedziałek, 30 kwietnia. Jeśli chcemy wysłać je pocztą, pamiętajmy, by był to list polecony, przy którym otrzymujemy potwierdzenie jego nadania


Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK