| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gmina nie odliczy VAT od kupionego autobusu

Gmina nie odliczy VAT od kupionego autobusu

Gmina nie może odliczyć VAT zapłaconego w cenie nabytego autobusu do przewozu do szkół uczniów niepełnosprawnych. Nie jest bowiem podatnikiem VAT.


Urząd Skarbowy w Kluczborku rozstrzygnął kwestię odliczania VAT przez gminę przy zakupie autobusu.


Urząd miejski zawarł umowę z powiatem o dofinansowanie zakupu autobusu przeznaczonego do dowozu uczniów niepełnosprawnych do szkół. Zakup jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Autobus będzie wykorzystywany do przewozów umożliwiających korzystanie z usług edukacyjnych zwolnionych z VAT.


- Czy wykonując zadania statutowe gminy, nie będziemy mieli prawa do odliczenia VAT zapłaconego przy zakupie autobusu? - pytali samorządowcy.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT), zarejestrowanym podatnikom przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego (płaconego z tytułu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT określonych w art. 5 ustawy o VAT) o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.


Jednak w przypadku gdy gmina jako organ władzy publicznej realizuje zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których została powołana, w tym zakresie nie ma statusu podatnika VAT, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.


Ustawa o systemie oświaty nakłada na gminę obowiązek zapewnienia niepełnosprawnym bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, gimnazjum lub ośrodka umożliwiającego realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki dzieciom i młodzieży, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.


Gmina w ramach zadań statutowych realizuje dowóz dzieci niepełnosprawnych do szkół i w związku z tym nie ma statusu podatnika podatku od towarów i usług. Zatem nie będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania wskazanego zadania.


Ewa Matyszewska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »