| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za błędy mogą grozić wysokie odsetki

Za błędy mogą grozić wysokie odsetki

Zniesienie deklaracji miesięcznych może mieć niekorzystne skutki. Ujawniony dopiero przy kontroli deklaracji rocznej błąd będzie skutkował zapłatą wysokich odsetek.


NOWE PRAWO


W wyniku zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zniesiono obowiązek przesyłania do urzędów skarbowych deklaracji dotyczących miesięcznych zaliczek.


- Wprowadzona zmiana w ujęciu makroekonomicznym spowoduje zmniejszenie się kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Brak obowiązku wystawiania i przesyłania deklaracji oznacza nie tylko oszczędność na kosztach biurowych. To też oszczędność czasu - uważa Krzysztof Słapczyński, prawnik z Kancelarii BSO Prawo & Podatki we Wrocławiu. Jakkolwiek - jego zdaniem - w skali makro zmiana będzie zauważalna (wystarczy pomnożyć liczbę przedsiębiorców przez koszt wysyłki listu poleconego), to dla podatnika (i płatnika) ważniejszym kosztem i obciążeniem czasowym pozostaje konieczność samoobliczenia podatku i terminowej wpłaty zaliczki.


Negatywną konsekwencją dla podatników może być zaprzestanie comiesięcznej kontroli poprawności w obliczeniach dokonywanej przez urzędy skarbowe.


- Ewentualne pomyłki ujawnione w składanych dotychczas deklaracjach były (a przynajmniej powinny być) wskazywane w wezwaniach do złożenia stosownych korekt, które organy podatkowe kierowały do podatników. W nowej regulacji kontrola ta nie będzie możliwa - podkreśla Krzysztof Słapczyński.


Ujawniony dopiero przy kontroli deklaracji rocznej błąd będzie skutkował koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę za dłuższy okres. Nie jest to więc zmiana wyłącznie korzystna dla podatników.


Z drugiej strony, organy skarbowe stra- cą możliwość szybkiego dochodzenia roszczeń z tytułu niewpłaconych zaliczek na podatek dochodowy.


- Podatnik wskazywał w deklaracjach miesięcznych kwotę, która winna być wpłacona, a w razie niewypełnienia tego obowiązku w terminie i w pełnej wysokości sama deklaracja stanowiła podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego i dochodzenia zaległości w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, o czym mowa była w pouczeniu zamieszczonym na ostatniej stronie druku - zauważa Krzysztof Słapczyński.


Obecnie, z powodu braku miesięcznych deklaracji, wszczęcie postępowania w ciągu roku podatkowego będzie wymagało podjęcia przez organy podatkowe działań kontrolnych, które podatnik będzie mógł utrudniać i potem zakwestionować. Zachwianiu może więc ulec systematyczność wpłat zaliczek na podatek dochodowy dokonywanych w ciągu roku podatkowego.


- Można sobie wyobrazić sytuację, w której podatnik nie będzie wpłacał zaliczek w ciągu roku, a przed złożeniem zeznania rocznego wpłaci je wraz z odsetkami. W zasadzie więc w ciągu roku będzie kredytował prowadzoną działalność - podkreśla Krzysztof Słapczyński.


Jego zdaniem, niezaprzeczalna korzyść ze zwolnienia z obowiązku składania deklaracji miesięcznych jest zbyt skromna (wobec pozostawienia obowiązku samoobliczania zaliczki). Dopiero likwidacja obowiązku samoobliczania (jak np. w Niemczech) byłaby zmianą oczekiwaną przez podatników.


Krzysztof Tomaszewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK