| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy ustawa podatkowa zostanie zaskarżona

Czy ustawa podatkowa zostanie zaskarżona

Niemal od razu po tym, jak prezydent podpisał nowelizację ustawy o PIT, pojawiły się zapowiedzi zaskarżenia jej do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem ekspertów, czekająca na publikację w Dzienniku Ustaw nowelizacja ma równie dużo wad co zalet.

W piątek złożenie wniosku do Trybunału zapowiedział premier Marek Belka. Przebywający w Helsinkach premier oświadczył, że minister finansów Mirosław Gronicki zapyta TK, czy wszystkie przepisy nowelizacji są zgodne z konstytucją. Z kolei o tym, że prawnicy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP) pracują nad wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaskarżenia przepisu w znowelizowanej ustawie o podatku PIT, wprowadzającego 50-proc. stawkę tego podatku, poinformował PAP w piątek rzecznik PKPP Wiktor Krzyżanowski.

Jak stwierdził Jerzy Bielawny, ekspert Instytutu Studiów Podatkowych, tegoroczna nowelizacja ustawy o PIT nie jest porównywalna z nowelizacją z 2003 r., która nie wzbudziła tak wielu kontrowersji, choć miała jeszcze więcej niekorzystnych dla podatników rozwiązań. – Ciężko jest powiedzieć, jakie są korzystne rozwiązania poza prawem do wspólnego rozliczenia małżonków w przypadku śmierci jednego z nich w ciągu roku podatkowego – podkreślił Jerzy Bielawny. Również Dariusz Bednarski, dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o. stwierdził, że zmiany w ustawie o PIT należy ocenić generalnie jako pogarszające sytuację podatników. – Najbardziej niekorzystną zmianą jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych lub niepostawionych do dyspozycji pracowników wynagrodzeń, a także niewpłaconych do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne. W przypadku firm, które wypłacają wynagrodzenia za zakończony miesiąc w miesiącu następnym, w roku przejściowym, którym będzie rok 2005, spowoduje to zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń jedynie za 11 miesięcy. Wyjściem z tej sytuacji mogłaby być zmiana systemów wynagradzania, polegająca na wcześniejszym ustalaniu i wypłacaniu wynagrodzeń, jednak to również nie pozostałoby bez wpływu na sytuację finansową przedsiębiorców – dodał Dariusz Bednarski. Podobnie uważa Jerzy Bielawny, który podkreślił, że tym rozwiązaniem chciano ukręcić bicz na płacących nieterminowo, a ukręcono na wszystkich pracodawców, zrobiono błąd, który teraz trzeba szybko naprawić.

Natomiast Alicja Kadzińska, doradca podatkowy współpracujący z EVIP Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. powiedziała, że mimo wszystko zdecydowana większość podatników powinna być zadowolona ze zmian wprowadzonych do ustawy o PIT. Ustawa ta przewiduje ulgi podatkowe w sferach dość powszechnie wykorzystywanych przez podatników. – Jednak są też negatywne strony tej nowelizacji, np. wprowadzenie czwartej stawki podatkowej. To może spowodować ucieczkę podatników nie tylko od tej stawki, ale także od stawki 40 proc. Najlepiej zarabiający będą zastanawiać się nad trwałym rozwiązaniem problemu zmniejszenia opodatkowania ich dochodów – powiedziała Alicja Kadzińska.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK