| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

Zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

Sejm zdecydował, że półroczny termin na ubieganie się o zwrot VAT przestanie obowiązywać. Jeśli wniosek nie wzbudzi wątpliwości, fiskus wypłaci pieniądze bez wydawania decyzji.


zmiana prawa


Sejm uchwalił 12 stycznia nowelizację ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jedną ze zmian jest likwidacja warunku zakończenia inwestycji przy ubieganiu się o zwrot VAT oraz półrocznego terminu na złożenie wniosku. Oznacza to, że osoby, które zakończyły swoje inwestycje i z różnych powodów nie złożyły w ciągu 6 miesięcy wniosku, będą mogły to zrobić na mocy znowelizowanej ustawy.


W ustawie przyjęto, że wnioski niebudzące wątpliwości naczelnika urzędu skarbowego nie będą rozpatrywane w formie decyzji. Kolejne uproszczenie to rezygnacja z części obowiązków dokumentacyjnych. Inwestor, składając wniosek, nie będzie już musiał dołączać do niego dokumentu określającego stopień zaawansowania inwestycji ani zawiadomienia o zakończeniu prac. W nowelizacji uregulowano ponadto kwestie związane z ustalaniem wysokości limitu zwrotu przysługującego osobie fizycznej w przypadku uprzedniego otrzymania kwoty zwrotu przez nią lub jej małżonka. Wprowadzono też zasadę, że do obliczania limitu kwoty zwrotu ma być przyjmowana cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ostatnio ogłoszona przez GUS, a nie jak dotychczas za kwartał poprzedzający ten, w którym złożono wniosek o zwrot.


Posłowie przyjęli senacką poprawkę, zgodnie z którą osoby fizyczne nieposiadające NIP we wniosku o zwrot powinny podawać numer PESEL. Natomiast wnioskodawca, któremu nie nadano żadnego z tych numerów, będzie mógł posłużyć się numerem dokumentu tożsamości, także wystawionego za granicą. Sejm odrzucił poprawkę Senatu precyzującą, że w przypadku gdy wnioskodawca posiada zaległości podatkowe, kwota zwrotu podlega zaliczeniu na poczet tych zaległości.


O zwrot części wydatków mogą ubiegać się inwestorzy indywidualni, którzy od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. zakupili materiały budowlane, na które po 30 kwietnia 2004 r. VAT wzrósł z 7 do 22 proc. Ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Do 30 czerwca 2008 r. można składać wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane


Magdalena Majkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK