| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Błąd trzeba wykazać

Błąd trzeba wykazać

Błąd podstawowy wykazuje się w zestawieniu zmian w kapitale w pozycji zysk lub strata z lat ubiegłych.


Firmy, które podlegają obowiązkowemu badaniu, muszą sporządzać zestawienie zmian w kapitale własnym. Bożena Balcer z HLB Frąckowiak i Wspólnicy twierdzi, że problemem dla sporządzających to zestawienie bywa prawidłowe wykazanie zmian związanych z operacjami, które nie wpływają na wynik finansowy, lecz mają związek wyłącznie z kapitałem własnym.


- Przy sprzedaży lub umorzeniu w drodze obniżenia kapitału zakładowego dodatnią różnicę między ich ceną sprzedaży bądź wartością nominalną a ceną nabycia należy wykazać jako zwiększenie kapitału zapasowego - wyjaśnia rozmówczyni.


Dodaje, że różnica ujemna zmniejsza ten kapitał, a pozostała jej część, przewyższająca kapitał zapasowy, powinna zostać ujęta jako strata z lat ubiegłych i opisana w informacji dodatkowej.


Z kolei Julita Sobczak, biegły rewident z HLB Frąckowiak i Wspólnicy, podkreśla, że spółki zapominają, że błąd podstawowy wykazuje się w zestawieniu w pozycji zysk/strata z lat ubiegłych i w kapitale własnym.


- Pozwala to pokazać pozycje te w takiej wartości, jaką jednostka wykazałaby, gdyby nie popełniła błędu podstawowego. W zestawieniu zmian w kapitale własnym błąd podstawowy wykazuje się w roku jego wykrycia i ujęcia w księgach rachunkowych, np. błąd wykryty w roku 2006, a dotyczący roku 2005, wykazuje się w zestawieniu za rok 2006.


Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK