| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dochód trzeba ustalać zgodnie z ustawą o PIT

Dochód trzeba ustalać zgodnie z ustawą o PIT

Podatnicy prowadzący podatkową księge przychodów i rozchodów powinni ustalać dochód na podstawie przepisów ustawy o PIT, a nie na podstawie rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi.


Nowe prawo


Sposób ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księdze podatkowej, w związku z prowadzoną działalnością określa rozporządzenie ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). Rozporządzenie to jednak, określając wzór księgi, nie wyjaśnia zasad ustalania dochodu z działalności. Ministerstwo Finansów w opublikowanym komunikacie z 9 stycznia 2007 r. wyjaśniło, że zasady te ustalają przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) i na podstawie tych zasad dochód z działalności powinien być ustalany.


Resort finansów podkreślił, że dochód z działalności gospodarczej u podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów ustalany jest na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy o podatku PIT i stanowi różnicę pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania przychodów, z uwzględnieniem różnic pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego. W analogiczny sposób ustalany jest dochód do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, z tym że różnice remanentowe uwzględniane są wtedy, gdy podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu.


Jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodów, resort wskazał, że w efekcie nowelizacji ustawy o PIT, która weszła w życie 1 stycznia 2007 r. zrezygnowano z dotychczasowego rozróżniania reklamy publicznej i niepublicznej, umożliwiając zaliczenie do kosztów wszystkich wydatków na reklamę (zniesiono limit 0,25 proc. przychodów). Wydatki na reklamę zaliczane są do kosztów podatkowych w pełnej wysokości bez względu na charakter reklamy, natomiast wydatki na reprezentację wyłączone zostały z kosztów podatkowych. Zdaniem ministerstwa, skoro ustawa o PIT wyłącza z kosztów podatkowych wydatki na reprezentację oraz umożliwia zaliczenie do tych kosztów wszystkich wydatków na reklamę, to w podatkowej księdze przychodów i rozchodów podatnicy nie wykazują wydatków z tych tytułów w wysokości limitowanej - nie wypełniają kolumny nr 12.


Znowelizowane przepisy ustawy o PIT zmieniły także definicję samochodu osobowego. Od 1 stycznia 2007 r. obowiązuje definicja samochodu osobowego określona w art. 5a pkt 19 oraz art. 5c ustawy o PIT. Inaczej została określona również data uzyskania przychodu. Od początku roku przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.


Ważne!
Od 1 stycznia 2007 r. zrezygnowano z rozróżniania reklamy publicznej i niepublicznej, umożliwiając zaliczenie do kosztów podatkowych wszystkich wydatków na reklamę


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK