| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie dróg wewnętrznych

Opodatkowanie dróg wewnętrznych

Ministerstwo Finansów twierdzi, że nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotycząca opodatkowania dróg wewnętrznych doprecyzowuje wcześniejsze przepisy. Eksperci uważają, że zakres opodatkowania rozszerzono.


Nowe prawo


Ministerstwo Finansów tłumaczy w piśmie przesłanym do Gazety Prawnej, że nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 7 grudnia 2006 r. (Dz.U. nr 249, poz. 1828) nie wprowadza merytorycznych zmian w zakresie opodatkowania dróg wewnętrznych. Nowe przepisy doprecyzowują jedynie art. 2 ust. 3 pkt 4. Innego zdania są eksperci podatkowi. Zgodnie twierdzą, że zmiana rozszerza zakres opodatkowania. Powinna więc wejść w życie z co najmniej miesięczną vacatio legis.


Jednak MF wyjaśnia, że w obecnym brzmieniu art. 2 ust. 3 pkt 4 przewiduje, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu. Ze względu na fakt, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie definiuje pojęć pasa drogowego oraz drogi, pojęcia te należy interpretować zgodnie z przepisami ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 204, poz. 2086 z późn. zm.), co skutkuje wyłączeniem z zakresu opodatkowania podatkiem od nieruchomości jedynie dróg publicznych.


Obowiązujący aktualnie przepis określający zakres opodatkowania dróg został wprowadzony ustawą z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 200, poz. 1953) i zgodnie z intencją ustawodawcy miał na celu, podobnie jak w przypadku pozostałych nowelizowanych ustaw, dostosowanie ich treści, w tej części, w jakiej odwoływały się do pojęć w ustawie o drogach publicznych. Według MF nie było zamiarem ustawodawcy dokonywanie zmian merytorycznych w zakresie zmienianych ustaw. Organy podatkowe gmin pobierają podatek od nieruchomości od dróg innych niż drogi publiczne, z uwzględnieniem przepisów określających ich oznaczenie w ewidencji gruntów i budynków.


W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w interpretacji przepisu wyłączającego z opodatkowania podatkiem od nieruchomości drogi publiczne, niezbędne było dokonanie przedmiotowej nowelizacji. Zmiana wprowadzana ustawą z 7 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w zakresie nowego brzmienia art. 2 ust. 3 pkt 4 przewiduje, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie będą podlegały grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu przepisów o drogach publicznych oraz zlokalizowane w nich budowle - z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności innej niż eksploatacja autostrad płatnych. Wyłączenie obejmuje również budowle zlokalizowane w pasie drogowym, związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu. Zmiana ma więc charakter doprecyzowujący.


Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »