| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darowane mieszkanie: 19 proc. PIT dla fiskusa

Darowane mieszkanie: 19 proc. PIT dla fiskusa

Od nowego roku posłowie zafundowali nam wysoki podatek. Dotyczy on zbycia darowanych i dziedziczonych nieruchomości. Fiskus zabierze nawet jedną piątą ceny domu lub mieszkania.


Od 1 stycznia, sprzedając darowaną lub odziedziczoną nieruchomość, trzeba zapłacić 19 proc. PIT od dochodu. Do tej pory przychód ze sprzedaży takiej nieruchomości był zwolniony z podatku dochodowego. Zgodnie z nowymi zasadami przy takim zbyciu jako koszt uzyskania przychodu można uwzględnić jedynie ewentualne udokumentowane nakłady poczynione w trakcie posiadania nieruchomości i kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn.


Początkowo nowy art. 22 ust. 6d ustawy o PIT zakładał, że przy zbyciu mieszkania lub domu otrzymanego w darowiźnie lub spadku podstawę opodatkowania będzie można pomniejszyć o wartość rynkową nieruchomości z dnia darowizny lub spadkobrania. Jednak podczas drugiego czytania w komisji sejmowej została wprowadzona poprawka wykreślająca fragment o wartości rynkowej.


W konsekwencji podatnicy stracili, i to sporo, na nowych regulacjach. Każdy, kto chce sprzedać darowaną lub otrzymaną w spadku nieruchomość - zwłaszcza od najbliższej rodziny, która jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn - od razu po jej otrzymaniu, nie inwestując w nią, będzie musiał oddać fiskusowi podatek obliczony od całej kwoty, za jaką nieruchomość sprzeda. Będzie to bowiem jego dochód.


Sposobem na uniknięcie PIT jest zameldowanie się w darowanej nieruchomości na co najmniej 12 miesięcy przed planowanym jej zbyciem lub jego sprzedaż po upływie 5 lat.


W przypadku jednak sprzedaży nieruchomości w celu podziału spadku żaden z tych sposobów niestety się nie sprawdzi.


12 miesięcy
czas zameldowania w otrzymanym w spadku lub darowiźnie mieszkaniu, który pozwala uniknąć podatku

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK