| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Handlu częściami samochodowymi nie można już rozliczać ryczałtem

Handlu częściami samochodowymi nie można już rozliczać ryczałtem

Od 1 stycznia podatnicy handlujący częściami i akcesoriami samochodowymi mogą opłacać podatek tylko według skali podatkowej lub liniowej stawki PIT.


NOWE PRAWO

Od nowego roku poszerzył się katalog podatników, do których nie stosuje się opodatkowania w formie ryczałtu. Z tej uproszczonej metody rozliczeń z fiskusem nie skorzystają już osoby prowadzące działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych (art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).


Zdaniem Adama Ambrozika, eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich, odebranie prawa do opodatkowania w formie ryczałtu przedsiębiorcom prowadzącym działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych należy ocenić negatywnie.


- Ideą stosowania uproszczonych form opodatkowania jest jak największe odbiurokratyzowanie i odformalizowanie działalności prowadzonej przez drobnych przedsiębiorców, zatem rozszerzanie katalogu podatników, do których nie stosuje się opodatkowania w formie ryczałtu, należy uznać za rozwiązanie niekorzystne - ocenia nasz rozmówca.


Zdaniem Adama Ambrozika odebranie możliwości korzystania z preferencyjnej formy rozliczeń oznacza dodatkowe obciążenia biurokratyczne. Praktycznym skutkiem takich działań według eksperta jest ograniczenie mikroprzedsiębiorcom dostępu do danej branży.


W ocenie naszego rozmówcy przyczyną wprowadzonej zmiany mogła być chęć ograniczenia przez państwo coraz większego napływu do kraju starych, używanych samochodów z zagranicy, które trafiają do Polski wyłączenie z przeznaczeniem na handel częściami.


- Likwidacja szarej strefy nie powinna jednak odbywać się kosztem uczciwych przedsiębiorców - podsumowuje ekspert.


Wprowadzoną zmianę odczują nie tylko osoby zajmujące się wyłącznie handlem częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ale także przedsiębiorcy, dla których ta forma działalności stanowi jedynie część prowadzonej firmy.


Maciej Hadas, senior konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego, HLB Frąckowiak i Wspólnicy wyjaśnia, iż przepis art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym jasno stwierdza, że nawet gdy przychód podatnika tylko w części pochodzi z działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, brak jest możliwości opodatkowania na podstawie tej ustawy.


- Przykładowo, jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą osiągając przychody z prowadzonego warsztatu samochodowego i jednocześnie ma sklep, z którego osiąga przychód w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, to nie może skorzystać z opodatkowania swoich przychodów w formie zryczałtowanej, chyba że zrezygnuje z prowadzenia sklepu - tłumaczy ekspert.


Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK