| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Handlu częściami samochodowymi nie można już rozliczać ryczałtem

Handlu częściami samochodowymi nie można już rozliczać ryczałtem

Od 1 stycznia podatnicy handlujący częściami i akcesoriami samochodowymi mogą opłacać podatek tylko według skali podatkowej lub liniowej stawki PIT.


NOWE PRAWO

Od nowego roku poszerzył się katalog podatników, do których nie stosuje się opodatkowania w formie ryczałtu. Z tej uproszczonej metody rozliczeń z fiskusem nie skorzystają już osoby prowadzące działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych (art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).


Zdaniem Adama Ambrozika, eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich, odebranie prawa do opodatkowania w formie ryczałtu przedsiębiorcom prowadzącym działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych należy ocenić negatywnie.


- Ideą stosowania uproszczonych form opodatkowania jest jak największe odbiurokratyzowanie i odformalizowanie działalności prowadzonej przez drobnych przedsiębiorców, zatem rozszerzanie katalogu podatników, do których nie stosuje się opodatkowania w formie ryczałtu, należy uznać za rozwiązanie niekorzystne - ocenia nasz rozmówca.


Zdaniem Adama Ambrozika odebranie możliwości korzystania z preferencyjnej formy rozliczeń oznacza dodatkowe obciążenia biurokratyczne. Praktycznym skutkiem takich działań według eksperta jest ograniczenie mikroprzedsiębiorcom dostępu do danej branży.


W ocenie naszego rozmówcy przyczyną wprowadzonej zmiany mogła być chęć ograniczenia przez państwo coraz większego napływu do kraju starych, używanych samochodów z zagranicy, które trafiają do Polski wyłączenie z przeznaczeniem na handel częściami.


- Likwidacja szarej strefy nie powinna jednak odbywać się kosztem uczciwych przedsiębiorców - podsumowuje ekspert.


Wprowadzoną zmianę odczują nie tylko osoby zajmujące się wyłącznie handlem częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ale także przedsiębiorcy, dla których ta forma działalności stanowi jedynie część prowadzonej firmy.


Maciej Hadas, senior konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego, HLB Frąckowiak i Wspólnicy wyjaśnia, iż przepis art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym jasno stwierdza, że nawet gdy przychód podatnika tylko w części pochodzi z działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, brak jest możliwości opodatkowania na podstawie tej ustawy.


- Przykładowo, jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą osiągając przychody z prowadzonego warsztatu samochodowego i jednocześnie ma sklep, z którego osiąga przychód w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, to nie może skorzystać z opodatkowania swoich przychodów w formie zryczałtowanej, chyba że zrezygnuje z prowadzenia sklepu - tłumaczy ekspert.


Magdalena Majkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK