| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Remont budynku nie zwalnia z zapłaty należnego podatku

Remont budynku nie zwalnia z zapłaty należnego podatku

Przejściowe niewykorzystanie gruntów, budynków i budowli do prowadzenia działalności nie znaczy, że przestają one być przedmiotami opodatkowania związanymi z prowadzeniem działalności.


Prace związane z dostosowaniem niepublicznej placówki służby zdrowia do wymogów stawianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie są powodem do zwolnienia jej w tym czasie z podatku od nieruchomości związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej - stwierdził minister finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie.


W sprawie chodziło o zarejestrowany w październiku 2005 r. zakład opiekuńczo-leczniczy. Do maja 2006 r. praktycznie nie funkcjonował, gdyż jego przedstawiciele nie mogli porozumieć się z NFZ. W tym czasie musieli jednak płacić podatek od nieruchomości według stawek dla działalności gospodarczej.


Minister finansów tłumaczy, że zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.) za grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów pod jeziorami zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności ze względów technicznych.


Ministerstwo podkreśla, że o uznaniu gruntów, budynków i budowli za związane z prowadzeniem działalności decyduje sam fakt ich posiadania przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność. Tylko zdarzenie niezależne od podatnika, związane ze stanem technicznym nieruchomości, może być podstawą do uznania, że nie jest ona związana z działalnością gospodarczą.


Przejściowe niewykorzystanie gruntów, budynków i budowli do prowadzenia działalności gospodarczej (np. z powodu wykonywania prac adaptacyjnych bądź remontowych) nie oznacza, że przestają one być przedmiotami opodatkowania związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej.


W takim przypadku nie ma podstawy, by do wymiaru podatku od nieruchomości miały zastosowanie inne stawki niż przewidziane dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Resort przypomina jednak, że budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych podlegają opodatkowaniu niższą, preferencyjną stawką podatku od nieruchomości, określoną w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w stosunku do stawki od budynków lub części budynków związanych z prowadzeniem działalności.


18,6
zł* od mkw. powierzchni użytkowej wynosi podatek od budynków związanych z działalnością gospodarczą

3,75 zł* od mkw. powierzchni użytkowej wynosi podatek od budynków związanych z działalnością w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych

* Stawki na 2007 rok


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK