| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie nowy wzór księgi podatkowej

Będzie nowy wzór księgi podatkowej

Resort finansów przygotował dwa projekty rozporządzeń określające zasady ustalania przychodu z działalności. Zaproponował też nowy wzór księgi podatkowej.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Finansów przygotowało dwa projekty rozporządzeń: w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Oba rozporządzenia miały być gotowe dopiero w lutym - jak informowaliśmy w GP 15/2007 - ale resort opracował je już teraz. Rozporządzenia wymagały zmian w związku z nowelizacją ustawy o PIT i wprowadzeniem nowej ustawy o opłacie skarbowej.


W projektach opracowano przede wszystkim zasady ustalania przychodu. Zgodnie z nimi przychód należny powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Z rozporządzenia o księdze podatkowej wykreślono regulacje dotyczące ustalania szczególnego momentu powstania przychodu dla podatników VAT.


Zmianie uległy także zasady sporządzania dowodów wewnętrznych na niektóre wydatki. Od 1 stycznia zlikwidowano znaki opłaty skarbowej, a zapłatę taką dokonuje się gotówką w kasie organu podatkowego lub bezgotówkowo na rachunek urzędu. Dlatego też w rozporządzeniu w sprawie księgi resort finansów zaproponował likwidację możliwości sporządzania dowodu wewnętrznego dla opłat uiszczanych znakami opłaty skarbowej. Wydatek z tytułu tej opłaty będzie stanowił koszt podatkowy na podstawie dowodu uiszczenia.


Projekt rozporządzenia zawiera także nowy wzór księgi podatkowej. Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Jednak podatnicy, którzy założyli księgę przed dniem wejścia w życie nowego wzoru, mogą kontynuować prowadzenie księgi według dotychczasowego wzoru.


Ewa Matyszewska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »