| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie nowy wzór księgi podatkowej

Będzie nowy wzór księgi podatkowej

Resort finansów przygotował dwa projekty rozporządzeń określające zasady ustalania przychodu z działalności. Zaproponował też nowy wzór księgi podatkowej.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Finansów przygotowało dwa projekty rozporządzeń: w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Oba rozporządzenia miały być gotowe dopiero w lutym - jak informowaliśmy w GP 15/2007 - ale resort opracował je już teraz. Rozporządzenia wymagały zmian w związku z nowelizacją ustawy o PIT i wprowadzeniem nowej ustawy o opłacie skarbowej.


W projektach opracowano przede wszystkim zasady ustalania przychodu. Zgodnie z nimi przychód należny powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Z rozporządzenia o księdze podatkowej wykreślono regulacje dotyczące ustalania szczególnego momentu powstania przychodu dla podatników VAT.


Zmianie uległy także zasady sporządzania dowodów wewnętrznych na niektóre wydatki. Od 1 stycznia zlikwidowano znaki opłaty skarbowej, a zapłatę taką dokonuje się gotówką w kasie organu podatkowego lub bezgotówkowo na rachunek urzędu. Dlatego też w rozporządzeniu w sprawie księgi resort finansów zaproponował likwidację możliwości sporządzania dowodu wewnętrznego dla opłat uiszczanych znakami opłaty skarbowej. Wydatek z tytułu tej opłaty będzie stanowił koszt podatkowy na podstawie dowodu uiszczenia.


Projekt rozporządzenia zawiera także nowy wzór księgi podatkowej. Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Jednak podatnicy, którzy założyli księgę przed dniem wejścia w życie nowego wzoru, mogą kontynuować prowadzenie księgi według dotychczasowego wzoru.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK