| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus przekaże 1 procent PIT

Fiskus przekaże 1 procent PIT

Rozliczając się z dochodów za 2007 rok, nadal będzie można przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Darowiznę jednak przekaże urząd skarbowy, a nie podatnik.


NOWE PRAWO


Izba Skarbowa w Olsztynie wyjaśniła GP, w jaki sposób będzie można przekazać 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego w rozliczeniu za 2007 rok. Od tego bowiem rozliczenia zmienią się zasady przekazywania tej darowizny. Będzie nią zajmował się urząd skarbowy, a nie podatnik.


Podatek do zmniejszenia


Jak wyjaśniła olsztyńska izba skarbowa, w 2007 roku nadal będzie można zmniejszyć o 1 proc. należny podatek dochodowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu wpłaty dokonanej na rzecz organizacji pożytku publicznego. Począwszy od zeznania podatkowego składanego za 2007 rok, omawiane zmniejszenie należnego podatku dochodowego zostało uregulowane w przepisach art. 45 ust. 5c-5g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zmniejszenie należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostało uregulowane w art. 21 ust. 3a-3d ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).


Zasadnicza różnica w zastosowaniu tego odliczenia, w stosunku do lat 2004-2006, polega na tym, że podatnik nie będzie już samodzielnie dokonywał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, lecz na jego wniosek załączony do zeznania podatkowego PIT-28, PIT-36, PIT-37, wpłaty dokona właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego. W tym rozliczeniu 1 proc. podatku będą mogli przekazać po raz pierwszy także podatnicy podatku liniowego.


Zgodnie z nowymi zasadami, naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika przekazywał będzie na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.


Przekazanie pieniędzy


Z informacji Izby Skarbowej w Olsztynie wynika również, że podatnik będzie mógł wyrazić wolę przekazania wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego nawet poprzez samo wskazanie w zeznaniu podatkowym wybranej organizacji, wymienionej w wykazie, poprzez podanie jej nazwy i numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wówczas takie zachowanie podatnika zostanie potraktowane na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie darowizny.


Przekazania kwoty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego - po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego - dokona naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, w terminie trzech miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Bezwzględnym warunkiem dokonania przekazania 1 proc. jest jednak złożenie zeznania podatkowego przed upływem terminu określonego dla złożenia tego zeznania.


Ważne!

Do końca 2006 roku przekazywaniem darowizny zajmowali się sami podatnicy. W rozliczeniu za 2007 rok 1 proc. podatku będzie przekazywał naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika.

Ewa Matyszewska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »