| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mniej kar za brak zezwoleń dewizowych

Mniej kar za brak zezwoleń dewizowych

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa dewizowego oraz kodeksu karnego skarbowego, który zakłada uchylenie części kar za brak zezwoleń dewizowych.


Zmiana prawa


Projektowana nowelizacja prawa dewizowego ma na celu poprawę i uchylenie przepisów budzących wątpliwości co do zgodności z prawem UE. Do najważniejszych zmian należy modyfikacja lub uchylenie przepisów regulujących zasady udzielania zezwoleń dewizowych, zakres ograniczeń w przepływie kapitału do i z krajów trzecich. Zmiana prawa dewizowego pociąga za sobą konieczność nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, z którego znikną niektóre kary za przestępstwa przeciwko obrotowi dewizowemu.


Jeżeli nowelizacja wejdzie w życie, nie będzie już karane ustalanie bądź przyjmowanie przez rezydenta należności w innej walucie niż waluta wymienialna lub waluta polska oraz przemyt dewizowy, czyli wywóz lub wysyłanie za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych bez wymaganego zezwolenia dewizowego albo wbrew jego warunkom (art. 98 i 99 k.k.s.). Uchylone zostaną także przepisy art. 105-106b sankcjonujące dokonywanie przez rezydentów określonych transakcji finansowych z nierezydentami z krajów trzecich (zaciąganie kredytów, pożyczek, udzielanie zabezpieczeń oraz dokonywanie darowizn mających za przedmiot wartości dewizowe lub krajowe środki płatnicze) bez wymaganego zezwolenia dewizowego lub wbrew jego warunkom. Zmiany te wiążą się z uchyleniem części ograniczeń w obrocie dewizowym określonych w art. 9 ustawy Prawo dewizowe.


Nowelizacja likwiduje także sankcje za nieokazanie organom celnym lub granicznym dokumentów lub zezwolenia dewizowego przy wywozie za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych. Karalne nie będzie już także wysyłanie za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych bez pośrednictwa państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej Poczta Polska lub podmiotu uprawnionego do wykonywania w obrocie z zagranicą działalności gospodarczej w dziedzinie poczty, które obecnie zagrożone jest karą grzywny do 480 stawek dziennych (art. 106i k.k.s.).


Jest to konsekwencja uchylenia rozdziału 6 ustawy Prawo dewizowe, którego przepisy określają sposób wysyłania za granicę wartości dewizowych oraz krajowych środków płatniczych, a także zasady kontroli obrotu dewizowego w tym zakresie.


Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK