| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie czy jest szansa na szybsze odzyskanie VAT

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie czy jest szansa na szybsze odzyskanie VAT

O zgodności z prawem unijnym polskich przepisów o VAT, które wydłużają termin zwrot podatku z 60 do 180 dni dla podatników rozpoczynających handel wewnątrzwspólnotowy, rozstrzygnie ETS.


Do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wpłynął wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu w sprawie Alicji Sosnowskiej przeciwko dyrektorowi Izby Skarbowej we Wrocławiu (sygnatura sprawy: C-25/07). Postanowienie sądu administracyjnego wydane zostało w ramach toczącego się przed tym sądem postępowania w przedmiocie odmowy zwrotu w terminie 60 dni nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego nad należnym za styczeń 2006 r.Skierowane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu pytania prejudycjalne dotyczą m. in. zgodności art. 97 ust. 5 i 7 ustawy o VAT z art. 5 ust. 3 Traktatu Wspólnotowego w związku z art. 2 I Dyrektywy Rady EWG w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich w zakresie podatków obrotowych i art. 18 ust. 4 VI Dyrektywy VAT (obecnie art. 183 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej).Przepisy polskiej ustawy o VAT wydłużają zwrot VAT dla nowych podatników, którzy zaczynają wewnątrzwspólnotowy handel (wewnątrzwspólnotową dostawę/nabycie). W przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia jako podatnicy VAT UE, i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, termin zwrotu różnicy podatku wydłuża się do 180 dni. Ograniczenie terminu zwrotu nie stosuje się tylko, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe na kwotę 250 tys. zł.250 tys.

zł wynosi kaucja gwarancyjna wnoszona przez podatników VAT UE.Bogdan Świąder

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK