| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jaki wojewoda, takie prawo

Jaki wojewoda, takie prawo

Durne przepisy! Chciałem złożyć oświadczenie swoje i żony za jednym razem. Nie pomyślałem, że dla każdego dokumentu jest inny termin - narzeka wójt Bystrej-Sidziny. I może się wybroni. A może nie.


MSWiA twierdzi, że przepisy o oświadczeniach majątkowych są jasne: kto się spóźnił, traci mandat w samorządzie. Ale z kraju nadchodzą informacje, że sami wojewodowie różnie interpretują prawo.Rozpoczął się też spór o to, czy trzeba złożyć oświadczenie o działalności gospodarczej małżonka. Przepisy mówią o "wykonywaniu" działalności na terenie gminy. Ale co to znaczy? Urzędnicy rządowi uważają, że rozstrzyga tu miejsce zarejestrowania firmy i płacenia podatków. - Przedsiębiorca rejestruje się tam, gdzie mieszka. Ale przecież nie zawsze ma tam klientów. Może też być tak, że ma zarejestrowaną firmę, ale faktycznie działalności gospodarczej nie prowadzi i nie ma z niej dochodów - tłumaczy Katarzyna Urbańska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".Warszawa: wojewoda nie uznaje pani prezydent

- Warszawa nie ma już prezydenta. Jeśli pani Hanna Gronkiewicz-Waltz chce pracować w ratuszu, to proszę bardzo, ale to praca społeczna - powiedział wczoraj  Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA.PiS nie ma wątpliwości: ponieważ prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po terminie złożyła oświadczenie majątkowe męża, więc już straciła stanowisko prezydenta Warszawy. Wojewoda mazowiecki Wojciech Dąbrowski (PiS) zaapelował wczoraj do Rady Warszawy, aby potwierdziła ten fakt uchwałą.Radni najpewniej nie posłuchają wojewody. Dominuje tu PO, która chce podjąć decyzję o niewygaszaniu mandatu Hanny Gronkiewicz-Waltz.- Jeśli przesłanki do odebrania urzędu są błahe, radni mogą podjąć uchwały broniące burmistrzów lub prezydentów - popiera radnych PO prof. Michał Kulesza, ekspert ds. samorządności.- Przepisy i realia są jasne: Hanna Gronkiewicz-Waltz straciła mandat i żadne zaklęcia jej nie pomogą - mówi wiceminister Zieliński. I powtarza zeszłotygodniową deklarację: - Jeśli Rada nie uzna mandatu prezydenta Warszawy za nieważny, za miesiąc zrobi to za nią wojewoda. Potem premier wyznaczy osobę pełniącą obowiązki prezydenta i rozpisze przedterminowe wybory.Małopolska: wojewoda chce iść na rękę

Wojewoda małopolski nie wystąpi na razie o wygaśnięcie mandatów samorządowców, którzy nie dostarczyli wymaganych oświadczeń w ustawowym terminie.W Małopolsce chodzi o kilkunastu radnych, przewodniczących rad gmin i wójtów. Jedyny burmistrz w tym towarzystwie to Piotr Piechnik z Grybowa. Podobny problem ma m.in. wójt Bystrej-Sidziny Aureliusz Kania. Obaj wygrali wybory w pierwszej turze.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK