| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firma powinna rzetelnie informować o problemach

Firma powinna rzetelnie informować o problemach

W sprawozdaniu finansowym spółka powinna opisać potencjalne problemy z płynnością oraz sposób, w jaki zamierza je rozwiązać.


Spółki, które sporządzają sprawozdanie finansowe, powinny pamiętać o ujawnianiu wszystkich istotnych dla użytkowników sprawozdania informacji. Jest to szczególnie ważne dla ich kontrahentów i banków udzielających kredytów.


Jak przyznaje Anna Górska, menedżer w dziale audytu Ernst & Young, jednym z częstych błędów występujących w sprawozdaniach jest brak pełnych ujawnień dotyczących kontynuacji działalności. Jej zdaniem spółki często nie ujawniają faktów, które mogą wskazywać na zagrożenia dotyczące kontynuacji działalności, gdyż wychodzą z założenia, że ryzyko takie nie istnieje.


- Użytkownik sprawozdań w trakcie ich czytania zauważa istniejące przesłanki zagrożenia kontynuacji działalności, np. ujemne kapitały, ujemny kapitał obrotowy, bliski termin spłaty istotnego kredytu - wyjaśnia nasza rozmówczyni.


Jednak w takiej sytuacji - według naszego eksperta - spółka powinna opisać, zarówno potencjalne problemy z płynnością, jak i sposób, w jaki zamierza je rozwiązać. Twierdzi, że niektóre spółki argumentują brak odpowiednich ujawnień tym, iż głównym użytkownikiem sprawozdania finansowego jest jedyny udziałowiec, a więc nie ma konieczności informowania go o jego obietnicy dofinansowania spółki.


- Fakt ten jednak nie zwalnia z obowiązku zamieszczenia informacji o zagrożeniach kontynuacji działalności - dodaje Anna Górska.

Należy też pamiętać o innych użytkownikach sprawozdań, np. kontrahentach, którzy mogą zaprzestać współpracy w obawie przed utratą płynności przez spółkę.


Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK